Koszykarska I liga mężczyzn

Alba Alstom Chorzów wygrała w Świeciu i nadal jest liderem. Pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniosła Pogoń Ruda Śląska

Chwilę przed rozpoczęciem sobotniego meczu do hali w Nowym Bytomiu dotarli prosto ze ślubnego ołtarza... skrzydłowy Pogoni Adam Janus i jego wybranka Iza. Panna młoda, w ślubnej sukni i welonie na głowie, zasiadła na trybunce za jednym z koszów, a jej mąż szybko się przebrał i poprowadził swój zespół do pierwszego zwycięstwa w tym sezonie!

Gospodarze prowadzili z nastolatkami (roczniki 1985 i 1986) z Kozienic od początku do końca. Oprócz Janusa, który zdominował walkę pod obiema tablicami i zdobył w sumie aż 32 pkt., bardzo dobrze zagrali także obrońcy Maciej Paszowski i Piotr Pustelnik, który zaliczył aż 16 asyst. - Zagraliśmy prawie juniorskim składem. Chłopcy, którzy byli niewiele starsi od swych rywali ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, bardzo chcieli udowodnić swoją wyższość. Cieszę się, że dzięki ambitnej walce i bardzo dobrej zespołowej grze udało im się to - stwierdził trener Pogoni Bogusław Mol.

W sobotnim meczu w składzie Pogoni tym razem zabrakło dwóch najbardziej doświadczonych koszykarzy tego zespołu: Mirosława Frankowskiego i Krzysztofa Morawca, którym klub zalega z wypłatami. - We wtorek dojdzie do kolejnego spotkania tych koszykarzy z działaczami. Jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że w następnym meczu znowu zagrają w Pogoni - zakończył Mol.

Dzięki zwycięstwie w Świeciu koszykarze Alby Alstom Chorzów utrzymali pozycję lidera. Po dobrej I kwarcie podopieczni trenera Zbigniewa Mardonia w następnej części gry pozwolili rzucić rywalom 12 pkt. z rzędu (w całej II kwarcie chorzowianie tylko raz trafili z gry!) i przegrywali 25:29. Przełomowy moment spotkania miał miejsce na początku ostatniej kwarty, kiedy dzięki celnym rzutom z dystansu Rafała Dygutowicza i Joachima Pawlika objęli pięciopunktowe prowadzenie (51:46), którego nie oddali już do końca. - Cieszy mnie przede wszystkim to, że dobrze zagraliśmy jako drużyna - podsumował Mardoń.

Pogoń Ruda Śl. - SMS PZKosz Kozienice 91:71 (19:17, 28:18, 23:20, 21:16)

Pogoń: Janus 32, Paszowski 22 (4x3), Pustelnik 10, Kuczera 3 (1), Zabijak 3 oraz Muszioł 11 (1), Stolarek 9 oraz Celiński 1, Cyran 0, Nowrotek 0.

Polpak Świecie - Alba Alstom Chorzów 57:65 (17:23, 16:6, 13:16, 11:20)

Alba Alstom: Pawlik 14 (4), Dygutowicz 9 (1), Symbor 9 (1), Basiński 5, Bąk 3 oraz Grzegorzewski 15 (2), Salamonik 10, Pyzik 0, Środa 0.

Pozostałe wyniki 5. kolejki: Kotwica Kołobrzeg - Legia Warszawa 109:96, Turów Zgorzelec - Polpharma Starogard Gdański 71:66, Tytan Częstochowa - Zastal Zielona Góra 75:93, Siarka Tarnobrzeg - Basket Kwidzyn 84:86, Viking Gdynia pauzował. Mecz Wisła Kraków - Stal Stalowa Wola nie odbył się.