Starty lubelskich karateków stylu kyokushin

W najbliższą sobotę i niedzielę lubelscy karatecy stylu kyokushin wystąpią na Mistrzostwach Polski seniorów w Legnicy. Izabela Sularz (2 dan) będzie bronić tam tytułu mistrzowskiego w kata, czyli układach formalnych.
Także w tej dyscyplinie wystartuje Beata Burchard, tegoroczna wicemistrzyni Polski wschodniej. Kata to trudna i efektowna indywidualna dyscyplina techniczna, obejmująca wszystkie techniki kyokushin. W listopadzie Iza Sularz pojedzie na Węgry na Mistrzostwa Europy. Aktualnie jest wicemistrzynią kontynentu i szóstą zawodniczką tegorocznych Mistrzostw Świata w Nowym Jorku.

Naszych reprezentantów tej jesieni czeka wiele innych atrakcyjnych imprez. Już w połowie października będzie miało miejsce wydarzenie, ważne i symboliczne dla lubelskiej sztuki kyokushin. Jacek Czerniec wystąpi na Mistrzostwach Świata w Tokio. Japonia to ojczyzna stylu kyokushin, którego założycielem był sosai Masutatsu Oyama (1927-1994), zwany "Ostatnim Samurajem". Po raz pierwszy w historii lubelski zawodnik będzie uczestniczył w imprezie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Najlepszych w kraju karateków stylu kyokushin zobaczymy w Lublinie 30 listopada - w hali MOSiR odbędzie się Puchar Polski. Zapowiada się niezwykłe widowisko, nie tylko sportowe, bo Lubelski Klub Karate Kyokushin przygotuje towarzyszące mistrzowskim walkom pokazy. Sensei Jacek Czerniec (4 dan) podkreśla, że rywalizacja sportowa to tylko jeden z elementów sztuki karate. Chce, żeby Puchar Polski był też okazją do prezentacji ogólnorozwojowych i duchowych walorów kyokushin, a nie wyłącznie sportowych. Częścią sportową Pucharu Polski będą kumite, czyli walki. Barw lubelskiego klubu będą bronili: Rafał Burchard, Mateusz Koczmara, Konrad Gajowiak, Jacek Kwaśnik i Michał Bożym.

Karate kyokushin ćwiczy na świecie ok. 2 miliony osób. W Polsce 18 tysięcy. W LKKK ponad 1000 osób, w samym Lublinie blisko 600.

Członkami Międzynarodowej Organizacji Kyokushin są m.in. Juan Carlos, Władimir Putin, Sean Connery, David Beckham.