Przed II Pucharem Świata w Karate Tradycyjnym

KARATE TRADYCYJNE. Marta Niewczas z KU AZS Uniwersytet Rzeszowski jest wśród ośmiu zawodniczek, które wystartują w II Pucharze Świata w karate tradycyjnym. Zawody odbędą się w warszawskiej hali Torwar.
W warszawskich zawodach wystartują zawodnicy i zawodniczki, którzy są aktualnie najlepszymi karatekami na świecie, w tym reprezentanci Polski. Oprócz Niewczas będą to: Joanna Szeremeta, Krzysztof Neugebauer i Łukasz Wójcik.

Gościem honorowym turnieju będzie Prezydent ITKF Hidetaka Nishiyama - największy autorytet karate tradycyjnego na świecie, który podczas imprezy zaprezentuje specjalny pokaz.

Uczestnicy II Pucharu Świata:

kobiety - Adairce Castanhetti (Brazylia), Michelle Critch (Kanada), Vira Kucherenko (Ukraina), Ewangelia Lagoudaki (Grecja), Marta Niewczas (Polska), Caterina Schiavi (Włochy), Joanna Szeremeta (Polska), Susan Vance (USA)

mężczyźni - Ricardo Luis Buzzi (Brazylia), Justo Gomez (Argentyna), Mark Minarik (Kanada), Deja Nedev (Macedonia), Krzysztof Neugebauer (Polska), Vladimir Pucha (Ukraina), Avi Rokah (USA), Łukasz Wójcik (Polska)

Test wytrzymałości psychiki

Tomasz Welc: Już w środę wyjeżdża Pani do Warszawy na zawody o Puchar Świata. Z jakimi nadziejami?

Marta Niewczas, zawodniczka KU AZS Uniwersytet Rzeszowski: - Jadę już w środę, bo już w Warszawie odbędą się ostatnie treningi i konsultacje z trenerem kadry. Wiadomo, że chciałabym wygrać i zostać pierwszą kobietą, która zwyciężyła w Pucharze Świata. Ale z takim samym nastawieniem przyjadą pozostałe zawodniczki. Ciężko się walczy u siebie, będzie to dla mnie prawdziwy test wytrzymałości psychiki. Będziemy walczyć systemem każdy z każdym, więc nie będzie przypadku, jak czasami zdarzało się przy systemie pucharowym. Najważniejsze dla mnie jest, by po zawodach popatrzeć w lustro i powiedzieć, że nie mam sobie nic do zarzucenia.

Kto może być Pani nagroźniejszym konkurentem w walce o zwycięstwo?

- Z rywalek najlepiej znam Greczynkę, Ukrainkę i Amerykankę, a najgroźniejsze powinny być Włoszka Caterina Schiavi oraz Brazylijka Adairce Castanhetti. Są to bardzo młode zawodniczki i przez to bardzo nieobliczalne. Ale to jest Puchar Świata i tu wystąpi osiem najlepszych karateczek na świecie, więc przez cały turniej trzeba być mocno skoncentrowanym.

W Warszawie nie będzie Pani sama. Wystartują także Joanna Szeremeta, Krzysztof Neugebauer i Łukasz Wójcik.

- Dla Krzyśka będzie to ostatni start w karierze i fajnie byłoby, gdyby wygrał i po raz drugi zdobył Puchar Świata. Natomiast muszę powiedzieć, że do Warszawy wybiera się grupa 120 z Rzeszowa i 50 z Dębicy, które powinny mocno mnie dopingować. Przyjazd na zawody obiecał także prezydent Tadeusz Ferenc, który ufundował autokar dla dzieci z domu dziecka i pogotowia opiekuńczego, by one także mogły uczestniczyć w tej imprezie.