Koszykarki AZS/UMK wygrały w Łodzi

Katarzynki w inauguracyjnej kolejce I ligi pokonały Widzew 74:59

Dla katarzynek sobotni mecz w Łodzi był czymś więcej niż tylko inauguracją sezonu ligowego. To właśnie działacze Widzewa sprawiali torunianom najwięcej kłopotów w ubiegłym roku przy okazji występów poszczególnych toruńskich koszykarek, które grały jednocześnie w ekstraklasie i I lidze. To właśnie Widzew zszedł z parkietu w Toruniu po 7 sekundach meczu, a potem domagał się nałożenia na gospodarzy walkoweru. - Na pewno dziewczyny były podwójnie zmobilizowane przed tym spotkaniem - przyznaje II trener AZS/UMK Tomasz Jaworski.

Akademiczki rozpoczęły pojedynek znakomicie: od prowadzenia 7:0. Potem na chwilę do głosu doszły jeszcze gospodynie (9 pkt z rzędu), ale gdy w 5. min torunianki odzyskały prowadzenie, to nie oddały już go do końca meczu.

W drugiej kwarcie AZS/UMK wygrywał już różnicą 16 pkt (35:19) i wydawało się, że będzie kontrolował przebieg spotkania. Niespodziewanie jednak łodzianki zaczęły odrabiać straty. Pomógł im także fakt, że w 24. min piąte przewinienie popełniła jedyna nominalna środkowa w naszym zespole Agnieszka Meszyńska. Jeszcze na początku czwartej kwarty katarzynki prowadziły różnicą zaledwie jednego kosza. - Zespół za szybko uwierzył w wygraną, a gdy rywalki zaczęły gonić, wkradła się dodatkowa nerwowość, zwłaszcza w ataku - mówi Jaworski.

W ostatnich minutach meczu ciężar gry wzięła na siebie najbardziej doświadczona koszykarka AZS/UMK Jolanta Sowińska-Broczek, która świetnie podawała piłki, zwłaszcza pod kosz do Justyny Nieznalskiej. Dobrą zmianę dała także rezerwowa rozgrywająca Anna Mrówka (m.in. trzy trafienia z dystansu) i przewaga torunianie znowu zaczęła szybko rosnąć.

Wynik I ligi

WIDZEW ŁÓDŹ - AZS/UMK TORUŃ 59:74 (14:16, 16:21, 18:15, 11:22)

AZS/UMK: Nieznalska 18, Maksel 10, Sowińska-Broczek 10 (1), Meszyńska 10, Rumińska 5 oraz Mrówka 19 (3), Zawadka 2

Pozostałe wyniki: Tęcza Leszno - Gedania Gdańsk 78:63, MKS MOS Wrocław - AZS Wrocław 82:72, AZS PWSZ Gorzów - Włókniarz Białystok 88:75, MUKS Poznań - Filar Sosnowiec 91:84, Wisła II Kraków - Unia Probasket Swarzędz w niedzielę, mecz SMS PZKosz Warszawa - AZS KK Jelenia Góra przełożony