Siatkówka: Nafta Piła i AZS AWF Poznań zacierają ręce...

... po sukcesie polskich siatkarek na mistrzostwach świata w Tajlandii.

Wszystkie trzy dziewczyny wzięły udział w mistrzostwach świata do lat 20, które zakończyły się w Suphanburi w Tajlandii. Drużyna Andrzeja Pecia przywiozła stamtąd brązowy medal, a pokonały ją tylko ekipy z Brazylii i Chin. Najciekawsze jest jednak to, że na dziewczyny trenera Pecia możemy od kilku lat zawsze liczyć. Z każdej imprezy przyjeżdżają z sukcesem. Zaczęły od imprez juniorskich (do lat 18), teraz święcą triumfy także w kategorii do lat 20.

Impreza w Suphanburi właściwie zakończyła tłuste lata kadry Pecia w młodszych kategoriach wiekowych. Dziewczęta muszą teraz płynnie przejść do grupy seniorek i w krótkim czasie wzmocnić pierwszą reprezentację Andrzeja Niemczyka. Próbuje ona wrócić do światowej czołówki - zakwalifikowała się do Grand Prix w 2004 r., a za cztery dni rozpocznie w Turcji zmagania w mistrzostwach Europy.

W imprezach tych nasze juniorki jeszcze udziału nie wezmą, ale to przecież przyszłość polskiej siatkówki. Jeśli będą się prawidłowo rozwijać, za dwa, trzy, cztery lata będą stanowić o sile polskiej siatkówki kobiecej, o której wysoką pozycję tak usilnie walczymy.

A o prawidłowym rozwoju zadecyduje zwłaszcza gra w klubach. Liderki polskiej kadry juniorek to Anna Barańska, która gra w Gwardii Wrocław i Anna Podolec, która właśnie przeszła z Łańcuta do Stali Bielsko-Biała. Trzy juniorki Pecia trafiły jednak tego lata do Wielkopolski. Gabriela Buławczyk przeniosła się z Sulechowa do Nafty Piła, z kolei Izabela Żebrowska i Agata Sawicka z SMS Sosnowiec trafiły do AZS AWF Poznań. Ich rozwojowi oraz postawie będziemy mogli się wnikliwie przyjrzeć. To jednak na Pile i Poznaniu spoczywać będzie teraz także odpowiedzialność za to, by nie zmarnować tych talentów.

A oto składy medalistek mistrzostw świata z Suphanburi. Warto je zapamiętać, bo na pewno mamy do czynienia z przyszłymi gwiazdami pierwszych reprezentacji tych krajów.

Złoto: Brazylia

Fabiana Claudino (liderka zespołu), Danielle Lins, Thaisa Menezes, Joyce Silva, Elymara Vieira Silva, Joyce Victalino, Alessandra Sperb, Fernanda Gritzbach, Camilla Barreto Adao, Fernanda Alves, Dayse Figueiredo

Srebro: Chiny

Yang Shuang (liderka), Wang Yi Mei, Lu Yan, Lu Qian, Guan Jing Jing, Wang Ting, Yu Chunling, Wang Lei, Wang Keke

Brąz: Polska

Anna Barańska, Anna Podolec, Izabela Żebrowska, Gabriela Buławczyk, Milena Sadurek, Joanna Kaczor, Agata Sawicka, Paulina Gomułka, Justyna Ordak, Sylwia Wojcieska oraz w rezerwie pochodząca z Piły Anita Chojnacka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.