Piąte miejsce Magdaleny Kozioł

Magdalena Kozioł wystartowała w ostatnim dniu mistrzostw świata w judo w kategorii open. Niewiele brakowało, a zdobyłaby brązowy medal
Kozioł w pierwszym dniu mistrzostw (w czwartek) walczyła w wadze powyżej 78 kg, ale odpadła już po pierwszej walce. W polskiej ekipie zdecydowano, że 20-letnia zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk będzie jeszcze rywalizować w kategorii open. Niewiele brakowało, a była wicemistrzyni Europy stanęłaby na podium.

W pierwszym pojedynku pokonała Lee Hsiao Hung z Tajwanu, w drugim uległa Kubance Daimie Beltrand. W repasażach wygrała z Rosjanką Iriną Rodiną i Holenderką Claudią Zwiers. W walce o brąz nie sprostała jednak bardziej doświadczonej Marii Kovacević z Serbii i Czarnogóry.

Kozioł została sklasyfikowana na piątym miejscu. Nie dało to jednak prawa startu podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich, ponieważ kategoria open nie znajduje się w programie olimpijskim. Start w Atenach zapewnił Polsce tylko Robert Krawczyk (Czarni Bytom), brązowy medalista w wadze do 81 kg. Pozostali polscy judocy olimpijskiej szansy szukać będą w przyszłorocznych turniejach.

W ostatnim dniu mistrzostw świata siódme miejsca zajęli Anna Żemła-Krajewska (Koka Jastrzębie, waga do 48 kg) i Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom, open).