Walki i pokazy w Uranii

Ponad setka zawodniczek i zawodników weźmie udział w 12. mistrzostwach Polski w ju-jitsu, które odbędą się w olsztyńskiej Uranii
Krajowy czempionat w ju-jitsu rozegrany będzie w sobotę, a zawody rozpoczną eliminacje. Finały zaplanowano zaraz po godz. 17. Organizatorzy liczą na doping kibiców, stąd wstęp do Uranii jest darmowy. W imprezie wystartuje bardzo liczna ekipa olsztyniaków, którzy są aktualnie najlepsi w Polsce. Po rozegraniu dotychczasowych ogólnopolskich turniejów klasyfikacyjnych Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

W mistrzostwach Polski Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo reprezentować będą: Edyta Dobies (kat. wagowa 55 kg), Beata Wolska (kat. 62 kg), Jolanta Rakiel-Sugier (kat. 70 kg), Monika Jelewska (kat. + 70 kg) oraz Julian Adamek (kat. 62 kg), Mariusz Turyłło i Arkadiusz Gutkowski (kat. 69 kg), Marek Krajewski i Daniel Malinowski (kat. 77 kg), Tomasz Krajewski, Wiktor Kokorniak, Włodzimierz Sugier (85 kg), Jacek i Tomasz Szewczak (kat. 94 kg), Marek Szpiglewski, Bogdan Zawirowski i Tomasz Kuchlewski (kat. + 94 kg).

Zdaniem Dariusza Prychacza, prezesa i trenera Olsztyńskiego Stowarzyszenia Ju-Jitsu i Judo, każda z olsztynianek może stanąć na podium mistrzostw. Natomiast wśród mężczyzn największe szanse na zdobycie nawet złotych medali mają przede wszystkim medaliści mistrzostw Europy: Mariusz Turyłło, Marek Krajewski i Tomasz Szewczak, a także medalista mistrzostw świata - Marek Krajewski. Prezes Prychacz spodziewa się też dobrej postawy Marka Szpiglewskiego i Jacka Szewczaka.

W walkach indywidualnych zawodniczki i zawodnicy zdobywać będą również punkty do prowadzonej osobno klasyfikacji drużynowej.

Program mistrzostw

11.00 -16.00

Eliminacje w walkach oraz w duo systemie (zawodniczki i zawodnicy w parach biorą udział w pokazach samoobrony, a pokazy te są oceniane przez sędziów)

17.00

Uroczyste rozpoczęcie zawodów i walki finałowe.

* Ju-jitsu jest stosunkowo młodą, wywodzącą się z judo, dyscypliną sportową. W Polsce ju-jitsu istnieje formalnie od 12 lat. Podczas walk ju-jitsu do technik stosowanych w judo dochodzą kopnięcia i uderzenia punktujące (a nie nokautujące). Ciosy można zadawać wyłącznie powyżej pasa. Zawodnicy ju-jitsu wywodzą się głównie spośród byłych judoków i taekwondoków.