Bokserskie mistrzostwa Polski

W czwartek w Jastrzębiu Zdroju rozpoczynają się walki indywidualnych mistrzostw Polski w boksie. Wśród 130 pięściarzy z całego kraju na ringu stanie sześciu zawodników Gwarka Łęczna
Zawody w Jastrzębiu są już 74. bokserskimi mistrzostwami naszego kraju. Ich organizację powierzono Jastrzębiu w związku z przypadającym w tym roku 80-leciem boksu na Śląsku.

Impreza formalnie rozpoczyna się już dzisiaj od ważenia i losowania, a na ring bokserzy wyjdą jutro, aby stoczyć walki eliminacyjne. W piątek odbędą się walki ćwierćfinałowe, w sobotę półfinały i w niedzielę finały.

Występujący w lidze bokserskiej Gwarek Łęczna będzie reprezentowany w Jastrzębiu przez sześciu zawodników. Są to; w wadze muszej - Daniel Zajączkowski, w piórkowej - Marek Kucharski, w lekkiej - Aleksander Nycz i Mariusz Zakszewski, w średniej - Robert Gniot i w ciężkiej - Łukasz Zygmunt. W tym gronie Kucharski i Zajączkowski są młodymi zawodnikami z rocznika 1984, którzy skończyli w tym roku wiek juniora i debiutują w tak poważnym turnieju. Obaj są wychowankami Gwarka mającymi w dorobku sukcesy medalowe w kategoriach kadetów i juniorów.

Najbardziej utytułowanymi naszymi zawodnikami mającymi na koncie tytuły mistrzów Polski są Zajączkowski i Nycz. Nycz przed dwoma laty został mistrzem w sposób bezdyskusyjny, obecnie jednak jest posiadaczem tytułu wicemistrza. W zeszłym sezonie na odbywającym się w Białymstoku turnieju został uznany przez sędziów za pokonanego w finałowej walce z zawodnikiem gospodarzy Mariuszem Głażewskim. Ten werdykt był przez obserwatorów zgodnie uznany za wielkie nieporozumienie. W lidze zawodnik Gwarka zresztą zrewanżował się swojemu "pogromcy".

Wielkie szanse na sukces w mistrzostwach ma Robert Gniot, który jest obecnie uznawany za pięściarza nr 1 w naszym kraju w kategorii średniej. Jest on od dłuższego czaru w kadrze, regularnie uczestniczy w jej obozach, przygotowując się do startu w olimpiadzie w Atenach. Jego najpoważniejszym konkurentem do tytułu mistrza Polski powinien być Piotr Wilczewski z Hetmana Białystok.