Siatkówka: Polscy juniorzy zdobyli tytuł mistrza świata juniorów

W zakończonych w niedziele w Teheranie zawodach występowało trzech siatkarzy Pamapolu AZS: Michał Winiarski, Paweł Woicki i Marcin Kryś
To pierwszy tak wielki sukces od 1997 roku, kiedy biało-czerwoni pod wodzą Ireneusza Mazura (w zespole grali m.in. Krzysztof Ignaczak, Dawid Murek, Piotr Gruszka) sięgnęli w Bahrajnie po mistrzowski tytuł. W Iranie zespół prowadzony przez Grzegorza Rysia spisywał się znakomicie. Co prawda, w grupie eliminacyjnej przegrał 0:3 z Brazylią, ale szybko okazało się, że Canarios zdecydowanie przewyższają wszystkich innych rywali. Polacy do ćwierćfinałów awansowali z drugiego miejsca, pokonując 3:0 Tunezję i 3:1 Kanadę. W walce o awans do ósemki wygrali natomiast 3:1 z Indiami. W tym meczu bardzo dobrze spisała się trójka akademików. Winiarski - kapitan drużyny - był jej najsilniejszym punktem. Swoje zrobili grający na libero Kryś i Woicki, który w trzecim i czwartym secie zastąpił na pozycji rozgrywającego Bartłomieja Neroja. Winiarski był bohaterem ćwierćfinałowego meczu z Serbią i Czarnogórą 3:1 (26:24, 25:23, 22:25, 25:23). Nie gorzej spisał się także przeciwko Bułgarom. Tutaj jednak bardzo duży wkład w zwycięstwo miał Woicki. - Utalentowany rozgrywający Paweł Woicki poprowadził polski zespół do historycznego zwycięstwa nad Bułgarią - można było przeczytać na internetowej stronie Światowej Federacji Siatkówki FIVB. Woicki świetnie współpracował z Winiarskim i atakującym Mariuszem Wlazłym. Zwłaszcza w wygranym do 21 czwartym secie, w którym wyszedł w podstawowej szóstce.

W finale, którego stuprocentowym faworytem była Brazylia, nasz zespół wzniósł się na wyżyny. Fantastyczna gra w defensywie, koncentracja i przede wszystkim perfekcyjna gra w bloku Michała Winiarskiego dały ogromny sukces. - Michał był supergwiazdą tego meczu - mówił na konferencji prasowej trener Ryś. - Michał Ruciak i Michał Winiarski rozbili brazylijską taktykę skutecznym przyjęciem i solidnym blokiem - chwalą Polaków organizatorzy na stronie internetowej.

Winiarski był w czołówce praktycznie wszystkich turniejowych klasyfikacji.

Wyniki: ćwierćfinał: Polska - Serbia i Czarnogóra 3:1 (26:24, 25:23, 22:25, 25:23); półfinał: Polska - Bułgaria 3:1 (21:25, 27:25, 25:20, 25:21), finał: Polska - Brazylia 3:2 (25:23, 20:25, 25:23, 22:25, 15:11)

Brązowy medal zdobyła drużyna Bułgarii, która pokonała 3:0 Koreę.