Młodzi rugbiści Budowlanych Łódź podwójnym mistrzem Polski

Po raz pierwszy w historii Budowlanych w jednym sezonie ta sama drużyna dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. To juniorzy łódzkiego klubu
W niedzielę wywalczyli oni 13. złoty medal w tej kategorii wiekowej. - Sukces cieszy tym bardziej że graliśmy efektywnie i efektownie - opowiada Mirosław Żórawski, jeden z trenerów. - Takiego rugby uczymy naszych wychowanków.

Mistrzostwa rozgrywano systemem pucharowym. - Byliśmy jednym z faworytów - dodaje Marek Maciejewski, drugi ze szkoleniowców. - Ale obok nas aspiracje do złota zgłaszały jeszcze drużyny z Wybrzeża, które były gospodarzami, oraz Budowlani Lublin i Bielany Warszawa.

W losowaniu łodzianie trafili na drużyny z Pomorza. W ćwierćfinale pokonali Arkę Gdynia 29:12, w kolejnej rundzie nie dali szans Ogniwu Sopot (24:0), a w finale zmierzyli się z Jantarem Pruszcz Gdański i łatwo wygrali 26:0.

Złota drużyna przed dwoma laty nie miała sobie równych w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. - Dlatego wszyscy liczą się z nami - mówi Żórawski. - Poza tym większość naszych graczy gra w reprezentacji Polski. Kiedy nas dekorowano, przypomniałem sobie, jaki żal czuliśmy odbierając przed dwoma laty tylko srebrne medale. Wiem też, co czuli seniorzy, którzy w czerwcu przegrali finał z Ogniwem.

Po raz pierwszy w historii klubu juniorzy zdobyli dwa złote medale w ciągu jednego sezonu. Kilka tygodni wcześniej łodzianie stanęli na podium w rywalizacji drużyn siedmioosobowych. - Takiego sukcesu jeszcze nie było - uważa Żórawski. - Mam nadzieję, że ten potencjał zostanie wykorzystany. Dobrze, że klub powołał rezerwy, bo nasi mistrzowie będą mieli gdzie się ogrywać.

Sukces Budowlanych zmienił nie do poznania ich trenera - Marka Maciejewskiego. - Nosiłem wąsy od 32 lat - opowiada. - Ponieważ nasi chłopcy zdobyli złoto, zostałem ogolony. Dla takich chwil mogę pozbywać się wąsów co rok.

W przyszłym sezonie o powtórzenie sukcesu może być jednak trudno. Aż ośmiu graczy kończy wiek juniora, w niższych rocznikach nie ma za to wielu rugbistów. - Dlatego zapraszamy wszystkich chłopców w wieku 15-17 lat - mówią szkoleniowcy. - Treningi odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16.30.

Skład złotych medalistów: Adma Lisiecki, Maciej Rękawiecki, Łukasz Sachrajda, Artur Maros, Przemysław Kata, Mariusz Fortuna, Jarosław Militowski, Kacper Ławski, Sławomir Kiełbik, Tomasz Grodecki, Tomasz Kozakiewicz, Jarosław Dziubek, Łukasz Zamerski, Jarosław Mazurkiewicz, Andrzej Milczak, Maciej Matwiej, Maciej Miziołek, Robert Załomski, Krzysztof Kotasa, Daniel Dyba, Dominik Skwarciak, Dariusz Kaniowski.

Trenerami są Mirosław Żórawski i Marek Maciejewski, kierownikiem drużyny - Piotr Zygmanowski.