Siatkówka kobiet. Eliminacje Grand Prix w Pile

Polska rywalizuje z Rosją, Niemcami, Holandią, Grecją i Bułgarią.
Polska reprezentacja już dawno nie liczy się w światowej czołówce. Ostatni medal, jaki zdobyła, to brąz Mistrzostw Europy w 1971 r., a ostatni sukces na świecie to brązowy medal igrzysk w Meksyku w 1968 r.

Nawiasem mówiąc, ostatnie sukcesy wiążą się z obecnym trenerem kadry Andrzejem Niemczykiem. Czy teraz jest on w stanie znów wprowadzić Polskę na pozycję, jaką zajmują np. siatkarze?

Wbrew pozorom nie jest to aż tak strasznie trudne. Na zeszłorocznych mistrzostwach świata Polska się już pojawiła. Teraz przydałby się awans do Grand Prix, czyli kobiecej ligi światowej. A szansa jest ogromna, bo turniej kwalifikacyjny rozpoczyna się dziś w naszym kraju, w Pile. Z sześciu ekip - Polski, Rosji, Niemiec, Holandii, Bułgarii i Grecji - awans zdobędą trzy.

Przyszłoroczna Grand Prix liczyć bowiem będzie 12 ekip, z czego dziewięć już awans zdobyło. To Włochy, cztery ekipy z Azji - Chiny, Japonia, Korea Południowa i Tajlandia, oraz cztery z Ameryki - Kuba, USA, Brazylia i Dominikana (nieoczekiwany mistrz Ameryki!). Stawkę uzupełnią trzy zespoły europejskie z Piły.

Przygotowujące się do turnieju Polki wygrały w weekend w Trzciance z Bułgarkami 4:1 (25:18, 25:20, 25:22, 22:25, 25:15). W meczu tym nie wystąpiły Agata Mróz i Joanna Mirek.

Skład Polski:

rozgrywające: nr 5. Magdalena Śliwa (34 lata, 174 cm), 12. Katarzyna Gujska (28, 180); skrzydłowe: 6. Anna Podolec (18, 191), 8. Dorota Świeniewicz (31, 180), 10. Małgorzata Niemczyk-Wolska (34, 178), 11. Joanna Mirek (Nafta Piła, 26, 186), 16. Aleksandra Przybysz (23, 180); środkowe: 1. Katarzyna Skowrońska (AZS Poznań, 20, 187), 3. Joanna Szeszko (29, 182), 9. Agata Mróz (21, 191); libero: Dominika Leśniewicz (29, 174); uniwersalna: Milena Rosner (Nafta Piła, 23, 180).

Niemki wystąpią dziś w Pile w składzie:

Kathy Radzuweit, Julia Schlecht, Judith Sylvester (wszystkie Bayer 04 Leverkusen), Olessya Kulakova (RC Cannes), Katja Wühler (Rote Raben Vilsbiburg), Tanja Hart (SSV Ulm), Christina Benecke (TVF Phoenix Hamburg), Angelina Grün (Foppapedretti Bergamo), Anika Schulz (Schweriner SC), Cornelia Dumler, Atika Bouagaa (obie USC Münster), Kerstin Tzscherlich (Dresdner SC).

Kibicom siatkówki nie trzeba przypominać, że największą gwiazdą ekipy Niemiec jest Angelina Grün.

Uwaga! Godziny rozpoczęcia poszczególnych spotkań zostały zmienione. Oto one:

Dzisiejsze mecze w Pile

godz. 14Rosja - Holandia
godz. 16.30Bułgaria - Grecja
godz. 19Polska - Niemcy


Grand Prix kobiet

Odpowiedniczka Ligi Światowej, w której można wygrać 1 mln dol. Impreza ta rozgrywana jest od 1993 r. Wtedy brało w niej udział sześć ekip, obecnie - 12. Do tej pory GP odbywała się tylko w Azji. Dopiero w tym roku po raz pierwszy rozegrano ją w Europie - we Włoszech. Zwyciężyły Chiny przed Rosją i USA. Był to dopiero pierwszy triumf Chinek w Grand Prix, w której najwięcej wygranych mają na koncie Rosja i Brazylia - po 3. USA i Kuba wygrywały imprezę dwukrotnie.

W imprezie tej brały już udział m.in. ekipy Holandii, Niemiec, Australii czy Peru. Polska - nigdy.