Siatkówka : mistrzostwa świata kadetek w Pile

Aż miło było patrzeć, jak młode Rosjanki skakały i piszczały z radości po zwycięstwie nad Polską i awansie o ćwierćfinału. Polki z kolei popłakały się, ale przecież mistrzostwa dla nich jeszcze się nie skończyły.

W kategorii wiekowej kadetek występują zawodniczki, które nie skończyły jeszcze 18 lat. Dla nich takie mistrzostwa świata, odbywające się w tym roku w Pile i Włocławku, to wielkie przeżycie. Reagują bardzo mocno i żywiołowo na wszystkie swoje sukcesy i upadki. Z czasem te emocje prawdopodobnie u nich przygasną, ale na razie miło było patrzeć, jak te dziewczęta przeżywają swoje mecze.

Mecz z Rosją kosztował Polki wiele łez. Zespół rosyjski był bowiem dużo lepszy. Dwa lata temu nieco inne zespoły kadetek Polski i Rosji spotkały się na MŚ w Chorwacji. Wtedy górą była Polska, a nasze dziewczyny wygrały aż 3:0. W kolejnym "pokoleniu" jednak Rosjanki mają już w składzie dwie zawodniczki, które w przyszłości mogą się stać wielkimi gwiazdami - Tatianę Sołdatową i Anastazję Prisjaginę. To one decydują o grze Rosji. Ponadto w zespole sbornej, kierowanym przez kobietę-trenera Nadieżdę Czelichową, gra aż pięć zawodniczek o wzroście powyżej 190 cm. W ekipie polskiej takim wzrostem nie może poszczycić się żadna siatkarka.

U tak młodych dziewcząt, jak kadetki trudno spodziewać się bezbłędnej gry. Mało tego, tych błędów jest co niemiara. Musi jednak minąć sporo czasu, zanim te siatkarki się ich pozbędą. - My przegraliśmy z Rosją, bo zabrakło nam spokoju - powiedział trener polskiej reprezentacji Mariusz Łobacz. - Po nerwowym początku mieliśmy mnóstwo strat przy przyjęciu zagrywki i w swojej zagrywce. Nie można wygrać meczu, myląc się w tych elementach - dodał.

W pierwszych dwóch setach poniedziałkowego pojedynku Polki wyglądały na wystraszone i atakowały słabo. Częściej próbowały minięć i akcji technicznych, które nie zawsze wychodziły. Rosjanki często zaskakiwały je zagrywką, wykorzystywały słabą grę Polek w obronie i spóźniony blok. Kibice jednak nie tracili nadziei. - Jeszcze tego lata Polska będzie mistrzem świata! - wołali.

W drugiej partii Polki już nawiązały walkę z Rosją, choć ta momentami atakowała zupełnie bezkarnie. Przy stanie 14:19 rosyjska trenerka uznała, że set jest wygrany i wpuściła na parkiet rezerwy. Wtedy Polki "przećwiczyły" nieco rywalki i odrobiły straty. Wtedy jednak na plac gry wrócił podstawowy skład Rosji i zwycięsko zakończył seta.

Polska najlepiej zagrała w secie trzecim, w którym prowadziła od pierwszej piłki. Dopiero jednak przy stanie 18:14 polskie siatkarki uwierzyły, że Rosję można ograć. - Kiedy wygraliśmy tego seta wiele wskazywało na to, że uda nam się pociągnąć naszą skuteczną grę dalej - powiedział trener Łobacz. Niestety. Czwarta partia ułożyła się dla Polek fatalnie. Już przy stanie 0:5 było widać, że na więcej naszej drużyny nie będzie stać. Trener Łobacz żałował po meczu: - Szkoda, bo była szansa na wygranie rywalizacji w grupie i uniknięcia dodatkowego meczu w barażu. Nie wyszło, ale mistrzostwa się dla nas nie zakończyły. W barażu powinniśmy sobie poradzić i awansować do ćwierćfinału.

POLSKA - ROSJA 1:3 (12:25, 22:25, 25:19, 12:25)

Polska: Szymańska, Bednarek, Barańska, Kasprzak, Tomsia, Cieśla oraz Maj (libero), Frąckowiak, Manikowska, Toborek. Rosja: Sołdatowa, Worodakowa, Prisiagina, Owinnikowa, Arbuzowa, Bieskowa oraz Kabeszowa, Guzjejewa, Puljakina.

Mecz trwał 1 godz. i 29 minut. Sędziowie: Płamen Antonow (Bułgaria) i Dieter Brostl (Niemcy). Widzów: ok. 1500.

Z czterech grup awans do ćwierćfinału zdobył zwycięzca, a zespoły z drugich i trzecich miejsc powalczą o ćwierćfinał w środę w barażach.

Wyniki grupy A: Chorwacja - Wenezuela 3:0, Serbia i Czarnogóra - Kenia 3:0, Chorwacja - Kenia 3:0, Serbia i Czarnogóra - Wenezuela 3:0, Wenezuela - Kenia 3:1, Chorwacja - Serbia i Czarnogóra 3:0.

Awans bezpośredni: Chorwacja. Awans do barażu: Serbia i Czarnogóra i Wenezuela.

Wyniki grupy B: Polska - Tajlandia 3:2, Rosja - Egipt 3:0, Polska - Egipt 3:0, Rosja - Tajlandia 3:1, Tajlandia - Egipt 3:1, Polska - Rosja 1:3.

Awans bezpośredni: Rosja. Awans do barażu: Polska i Tajlandia.

Wyniki grupy C: Chiny - Węgry 3:0, Włochy - Tajwan 3:1, Chiny - Tajwan 3:0, Włochy - Węgry 3:0, Węgry - Tajwan 0:3, Chiny - Włochy 3:2.

Awans bezpośredni: Chiny. Awans do barażu: Włochy i Tajwan.

Wyniki grupy D: Brazylia - Białoruś 3:0, USA - Czechy 3:0, Brazylia - USA 3:0, Czechy - Białoruś 3:2, USA - Białoruś 3:0, Brazylia - Czechy 3:0.

Awans bezpośredni: Brazylia. Awans do barażu: USA i Czechy.