Szybownictwo: Janusz Centka wicemistrzem świata

Janusz Centka z Aeroklubu Leszczyńskiego zdobył srebrny medal mistrzostw świata w klasie otwartej. Impreza na lotnisku Leszno-Strzyżewice zakończyła się w sobotę
Centka wygrał ostatnią konkurencję w klasie otwartej i dzięki temu zapewnił sobie w klasyfikacji generalnej drugą pozycję. Wygrał rywalizację o srebrny medal z Francuzem Gerardem Lhermem. Złoto w tej klasie zapewnił sobie już wcześniej Niemiec Holger Karow.

Pozostali Polacy w innych konkurencjach zajmowali miejsca pod koniec pierwszej lub w drugiej dziesiątce. Dzięki tytułowi wicemistrza Centka został najbardziej utytułowanym polskim szybownikiem, jeśli chodzi o dorobek medalowy na MŚ. Do tej pory zdobył on dwa złote medale w klasie otwartej (1991 i 1993) i jeden brązowy w klasie 15-metrowej (2001). Leszczyński szybownik trzy razy stawał na podium Mistrzostw Europy i dziesięć razy był mistrzem Polski. Urodzony w 1950 r. Centka na co dzień pilotuje Boeinga 767 i pracuje w PLL LOT. Może pochwalić się także innymi sukcesami - m.in. jako pierwszy w kraju przeleciał w 1975 r. trasę trójkąta długości 775 km z prędkością 93,072 km/h, a jako drugi polski pilot wykonał przelot po trasie czworoboku długości 1006 km.

W lotach po bezchmurnym niebie, czyli przy tzw. złej termice pilotom pomagały... polskie bociany. Były reprezentant Polski Mirosław Królikowski, który w Lesznie lata szybowcem zwanym sondą i penetruje okolice Leszna, by przekazać aktualne informacje o warunkach pogodowych, zauważył stado ok. 40 bocianów. Spokojnie krążyły pod błękitem na wysokości ok. 1200 m. Dostrzegli je także zawodnicy nabierający wysokości przed rozpoczęciem konkurencji. Wielu z nich zleciało się w znaczony przez bociany "komin" i razem z nimi wzbijało się wyżej.

Holownicy pracujący przy leszczyńskich mistrzostwach nie ustawali w biciu rekordów. Dwukrotnie podczas imprezy poprawiali swój wynik. Rekord holowania 128 szybowców wynosi obecnie zaledwie 46 minut.

Furorę na mistrzostwach zrobił Japończyk Makoto Ichikawa. Podczas gdy inni piloci parkowali przy lotnisku swoje nowoczesne auta: Volvo, Audi, Fordy, japoński pilot przyjeżdżał fiatem 126 p.

Na lotnisku zjawił się niecodzienny gość, aktualny wicemistrz świata w rajdach samolotowych - Zbigniew Chrząszcz, który kilka dni wcześniej przyleciał z RPA, gdzie polska załoga Janusz Darocha i Chrząszcz zajęła drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej i wywalczyła brązowy medal drużynowo.