Przed zawodami Strong Man w Toruniu

Drugi raz w tym roku kibice w naszym regionie mogą obejrzeć, jak atleci podrzucają, podnoszą, przenoszą lub ciągną ciężary o wadze nawet pół tony. Sześciu czołowych polskich siłaczy w sobotę powalczy na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim w ramach 10. rundy Pucharu Polski Strong Man
W kwietniu atleci zmagali się z ciężarami w inowrocławskiej hali OSiR (Puchar Świata Grand Prix Polski), pojutrze jedna grupa zawita do grodu Kopernika Torunia, a w następną sobotę druga - na Stary Rynek we Włocławku (11. runda PP).

Gwiazdą toruńskiej imprezy będzie najsilniejszy człowiek na ziemi, 26-letni Mariusz Pudzianowski z Białej Rawskiej. Oprócz niego z ciężarami i przeciwnikami zmagać się będą Sławomir Orzeł, Piotr Dybus, Tomasz Lech, Ireneusz Kuraś i bydgoszczanin Robert Szczepański - aktualnie szósty w Polsce. Po dziewięciu turniejach w klasyfikacji prowadzi Tomasz Nowotniak, którego zabraknie w Toruniu. Pudzianowski jest dopiero ósmy, ale tylko dlatego, że wystąpił dotychczas tylko dwukrotnie.

Co czeka polskich siłaczy? Będą musieli wyciskać 150-kilogramową belkę, przenosić cięższe o 20 kg kowadła i wnosić na 5-stopniowe schody ciężary o wadze nawet ćwierć tony. Zawodnicy zmagać się będą też z dwukrotnie cięższą platformą z hostessami oraz rzucać nieco lżejszymi balami. Zaplanowano również koronną konkurencję w Pucharze Strong Man - "spacer farmera" z dwiema 120-kilogramowymi walizkami.

rzek

Początek o 15. Wstęp bezpłatnyDominator

Mariusz Pudzianowski Były karateką i bokserem, a od 1999 roku walczy w zawodach "strongmanów". To zeszłoroczny (jeszcze aktualny) mistrz świata z Kuala Lumpur i dwukrotny Europy (z Gdyni 2002 i Sandomierza 2003). Wcześniej był m.in. czwarty w zawodach "World's Strongest Man 2000" w RPA. W tym sezonie wygrał już zawody Grand Prix na Hawajach. Ma 55 cm w obwodzie w bicepsie, w udzie - 77, a w klatce piersowej - 146 cm. Waży 131 kg. Wyciska 220 kg, w martwym ciągu osiąga 320 kg, przysiada ze sztangą ważącą 300 kg. dzierży dwa rekordy świata "strongmanów" - w spacerze farmera na odległość 75 m (w 33,45 s) i spacerze drwala z tarczą (127,47 m). Trenuje pięć razy w tygodniu. Jego karierę można prześledzić na oferowanym przez Federację Strong Polska dokumentalnym filmie "Dominator" (na DVD). Szuka kolejnych wyzwań - rozpoczął grę w rugby w barwach łódzkich Budowlanych.