XVI edycja "Tyczki na molo" w Sopocie

Bez rekordzistki zawodów Moniki Pyrek i Anny Rogowskiej odbędzie się w środę XVI edycja "Tyczki na molo". Zgody na start najlepszych polskich tyczkarek nie wyrazili działacze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Monika Pyrek przed rokiem pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,40 metra, ustanawiając rekord sopockiego mola. Drugie miejsce zajęła Anna Rogowska, która skoczyła o dziesięć centymetrów niżej. Tym razem żadna z nich nie będzie skakać na molo. - Centrala [czyli Polski Związek Lekkiej Atletyki - przyp. red.] obawia się, że mogłyby złapać kontuzję, a obie mają już zapewniony start w mistrzostwach świata w Paryżu - tłumaczy absencję zawodniczek dyrektor Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego Jerzy Smolarek. - Rok temu Pyrek winę za słaby na Mistrzostwach Europy w Monachium zrzuciła na uraz, którego doznała właśnie na molo. Rogowskiej start w sopockiej imprezie nie zaszkodził, wręcz przeciwnie, w Monachium ustanowiła swój rekord życiowy - mówi Smolarek, który rozumie jednak decyzję lekkoatletycznej centrali.

Najsłynniejszą tyczkarką, która wystartuje dzisiaj w Sopocie, będzie więc Vala Flossadottir z Islandii, trzecia zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney. W poprzedniej edycji "Tyczki na molo" była rekordzistka świata (z 1997 roku) zupełnie zawiodła, nie pokonując nawet wysokości 4 metrów. W niedzielę Flossadottir zajęła 3. miejsce podczas Grand Prix im. Janusza Sidły, ale nie zachwyciła. W drugiej próbie pokonała 4 metry, nie dała jednak rady poprzeczce zawieszonej 20 centymetrów wyżej.

Sopocka "Tyczka na molo" to najstarsza na świecie plenerowa impreza w tej dyscyplinie sportu. Po raz pierwszy rozegrana została w 1985 roku, od tego czasu nad morzem skakali już tak znamienici zawodnicy, jak Tadeusz Ślusarski, Władysław Kozakiewicz czy wielokrotny rekordzista świata Władimir Polakow. W 1996 roku po raz pierwszy w zawodach wystartowały kobiety. W tym roku na molo o zwycięstwo walczyć będzie 13 tyczkarek: 8 Polek i 5 z zagranicy. Mężczyźni trzeci raz z rzędu nie startują.

Początek środowych zawodów o godz. 16. Wstęp po wykupieniu biletu na molo.