Żeglarstwo: poznaniacy jadą na mistrzostwa świata

O mistrzostwo świata w klasach Cadet i Słonka walczyć będą trzy poznańskie załogi ŻLKS i PKM LOK.

Załoga Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego w dwuosobowej klasie Cadet - Piotr Patelka i Szymon Wierzbicki - jest już spakowana i czeka na wyjazd. Mistrzostwa świata w belgijskim Newport rozpoczną się bowiem już 28 lipca. Poznańscy żeglarze znakomicie spisywali się w sześciu ostatnich polskich zawodach kadetów i zostali wytypowani do reprezentowania naszego kraju w światowym czempionacie. Załoga poznańskiego kadeta jest bardzo młoda - Patelka ma 15 lat, a Wierzbicki zaledwie 10 lat. Klasa Cadet to niezwykle zasłużona klasa dla polskiego żeglarstwa. W 1960 r. Janusz Knasiecki jako pierwszy w historii Polak zdobył na kadetach medal mistrzostw świata.

I właśnie Janusz Knasiecki (57 lat) wspólnie z Bogdanem Ratajczakiem (56 lat) z ŻLKS zakwalifikowali się do udziału w mistrzostwach świata, tyle że w klasie Słonka. Klasa Słonka to jedna z najpopularniejszych i najliczniej reprezentowanych na świecie. W Polsce dopiero odzyskuje popularność po kilkudziesięciu latach niełaski, w jaką popadła w latach 70., 80. i 90. Konstruktorem jachtów Słonka był bowiem Amerykanin William Crosby i pływanie na łódkach tej klasy nie było mile widziane w naszym kraju. Preferowane był "wschodnie" konstrukcje.

Załoga Knasiecki - Ratajczak miała dużą przerwę w żeglowaniu na słonkach. W latach 90. XX w. poznańscy zawodnicy powrócili jednak na wodę. Przygotowywali się do startów w mistrzostwach od dwóch lat na międzynarodowych imprezach we Francji, Danii i we Włoszech. Wysiłek się opłacił, bo załoga wywalczyła w tym roku pierwsze miejsce w międzynarodowych mistrzostwach Polski. Wygrała m.in. w konkurencji z załogami Wolfganga Gertza, byłego mistrza świata, a także mistrza Francji Jerome'a Thomasa.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy wystąpili inni żeglarze ŻLKS - Piotr Mańczak i Krzysztof Kluza. Wówczas także byli pierwszą w historii polską załogą w czempionacie Starego Kontynentu klasy Słonka. Zajęli wówczas 14. miejsce.

W mistrzostwach świata w szwedzkiej Landskronie (2-9 sierpnia) wezmą udział dwie polskie załogi. Ta druga także pochodzi z Poznania: Tomasz Słodecki i Zbigniew Rakocy są zawodnikami PKM LOK. Rakocy jest dodatkowo wiceprezesem Polskiego Związku Klasy Słonka. W 2002 r. Tomasz Słodecki w rankingu Pucharu Polski w 2002 r. zajął trzecie miejsce, ale wtedy pływał jeszcze z Marcinem Pitułą. W mistrzostwach jednak jego partnerem będzie Rakocy, który z kolei w ubiegłym roku zajął dziewiątą pozycję w tym samym rankingu wraz z Jarosławem Klimczykiem.

Obie poznańskie załogi zajmują obecnie dwa pierwsze miejsca w rankingu najlepszych polskich załóg klasy Słonka.

Po zakończeniu mistrzostw świata rywalizacja w klasie Słonka wcale się nie zakończy. We wrześniu emocje czekają poznaniaków. W dniach 19-21 września międzynarodowe mistrzostwa Polski odbędą się na Jeziorze Kierskim, a zorganizuje je ŻLKS wraz z Jachtklubem Wielkopolski.