Żużel: kto o co walczy w ekstralidze?

Unia Leszno teoretycznie nie ma już w tym sezonie o co walczyć. Tylko cud mógłby sprawić, że "Byki" włączą się do walki o medale
Do końca rundy zasadniczej ekstraligi i I ligi pozostała już tylko jedna kolejka. Potem obie dywizje zostaną podzielone na dwie połówki: lepsi będą walczyć o mistrzostwo Polski, a ci z dolnej części o utrzymanie się w swojej klasie rozgrywkowej.

Włókniarz Częstochowa i Apator Toruń, niezależnie od wyników niedzielnych spotkań, będą walczyć o medale. Do arcyciekawego pojedynku dojdzie w Bydgoszczy, gdzie Polonia podejmuje ZKŻ - zwycięzca wchodzi do górnej "połówki", przegrany pozostaje w słabszej grupie. Do strefy medalowej wejdzie też zapewne WTS Wrocław, który podejmuje na swoim obiekcie outsidera z Piły.

Dla Unii Leszno odpadnięcie z walki o medale może się okazać zarówno sportową, jak i finansową klapą. Jeżeli w niedzielę wieczorem okaże się, że "Byki" mają tak jak teraz 11 pkt przewagi nad przedostatnią drużyną, to do utrzymania się w ekstralidze będą potrzebowały zaledwie jednego zwycięstwa. Oznacza to zarazem aż pięć spotkań "o pietruszkę".

Może się jednak zdarzyć, że Unia awansuje w niedzielę na czwarte miejsce w tabeli. Stanie się tak, jeśli pokona silnych częstochowian. Jest i drugi, znacznie mniej realny warunek: Polonia Piła musiałaby wygrać we Wrocławiu... Czy pilanie, podbudowani pierwszym ligowym zwycięstwem nad Wybrzeżem, wzniosą się na wyżyny umiejętności? Byłaby to z pewnością sensacja, a jednak forma Roberta Miśkowiaka (na zdjęciu), Tomasza Gapińskiego i ich kolegów rośnie, natomiast WTS wystąpi bez kontuzjowanego Krzysztofa Cegielskiego, startującego w mistrzostwach USA Grega Hancocka, za to ze słabo spisującymi się ostatnio Robertem Dadosem i Sławomirem Drabikiem.

Załóżmy, że oba wielkopolskie zespoły wygrają niedzielne mecze. Wszystkie nasze kalkulacje na nic się zdadzą, jeśli w meczu Polonia Bydgoszcz - ZKŻ Zielona Góra padnie... remis.

Tabela ekstraligi

1. Włókniarz Częstochowa1320+214
2. Apator Toruń1318+177
3. ZKŻ Zielona Góra1316+55
4. Polonia Bydgoszcz1316-54
5. WTS Atlas Wrocław1315+40
6. Unia Leszno1314+72
7. Wybrzeże Gdańsk133-251
8. Polonia Piła132-253


Mecze Unii w rundzie zasadniczej

Toruń 40:50 i 28:60

Bydgoszcz 58:32 i 43:47

Częstochowa 35:55 i ???

Zielona 44:46 i 46:43

Gdańsk 55:35 i 66:24

Piła 57:33 i 58:31

Wrocław 46:44 i 43:47

Tłustym drukiem drużyny, które w pojedynkach z Unią mają gorszy bilans bezpośrednich spotkań

Pary 14. kolejki ekstraligi: WTS Wrocław - Polonia Piła, Unia Leszno - Włókniarz Częstochowa, Wybrzeże Gdańsk - Apator Toruń, Polonia Bydgoszcz - ZKŻ Zielona Góra.

W I lidze niejasności jest znacznie mniej. Dark Dog Gniezno zajmuje czwarte miejsce w tabeli i jeśli pokona na swoim torze Unię Tarnów, to wejdzie do pierwszej czwórki. Gdyby tak się nie stało (a byłaby to prawdziwa sensacja), w grupie walczącej o awans znajdzie się Stal Gorzów, która traci do gnieźnian punkt i zapewne pokona w niedzielę Kolejarza Rawicz. Wszystko jednak wskazuje na to, że do drugiej części rozgrywek Dark Dog przystąpi jako wicelider tabeli. Jeżeli bowiem wygra z Tarnowem, a TŻ Lublin przegra w Rybniku, wielkopolski klub będzie miał najlepszy bilans bezpośrednich spotkań spośród trzech zespołów, które zgromadzą po 17 pkt.

Pary 14. kolejki I ligi: Dark Dog Gniezno - Unia Tarnów, Stal Gorzów - Kolejarz Rawicz, Stal Rzeszów - WKM Warszawa, RKM Rybnik - TŻ Lublin.