Licencja dla Górnika Łęczna

Piłka nożna. Górnik Łęczna jest wśród dziewięciu klubów, które mają już licencję na grę w ekstraklasie. Jedyny problem to sztuczne oświetlenie na stadionie, ale już mecz ze Szczakowianką Jaworzno w końcu września zagra w świetle jupiterów
Jak informowaliśmy wczoraj, Komisja ds. Licencji Klubowych przyznała w poniedziałek prawo gry w I lidze sześciu klubom. Obok Górnika Łęczna otrzymały je: Wisła Kraków, Szczakowianka Jaworzno, Lech Poznań, Górnik Zabrze i Górnik Polkowice. Już wcześniej licencje dostały: Amica Wronki, Groclin Grodzisk Wielkopolski i Wisła Płock.

W przypadku trzech klubów - Szczakowianki oraz obu beniaminków Górnika Łęczna i Górnika Polkowice - licencje przyznane w poniedziałek są związane z warunkami dotyczącymi sztucznego oświetlenia na stadionach.

W sierpniu Górnik Łęczna może bez przeszkód rozgrywać mecze u siebie. We wrześniu jednak, jeśli nie będzie jeszcze w Łęcznej działało oświetlenie, Górnicy będą musieli spotkania, w których są gospodarzami, przenieść na inny stadion. Gdyby i w październiku nie było jeszcze świateł, za spotkania przewidziane w terminarzu w Łęcznej Górnik będzie karany walkowerem.

- Najważniejsze, że dostaliśmy licencję i przystępujemy do gry w ekstraklasie. Tego zresztą się spodziewaliśmy i spokojnie czekaliśmy na rozstrzygnięcie PZPN - powiedział wczoraj prezes Górnika Łęczna Zbigniew Krasowski. - Na razie tylko nieoficjalnie znamy postanowienia komisji licencyjnej. Konkretniej będziemy się mogli do nich ustosunkować, kiedy otrzymamy decyzję ze Związku z dokładnym określeniem warunków licencji.

Z kalendarza rozgrywek wynika, że problem może być tylko z jednym meczem - z Dospelem Katowice 13 września. Następnie Górnik podejmuje 27 września Szczakowiankę Jaworzno, ale w tym właśnie dniu ma już być gotowe oświetlenie na stadionie w Łęcznej. Prace trwają i wszystko wskazuje na to, że zapowiadany termin nie będzie zagrożony.

Takie same zasady dotyczą Górnika z Polkowic z tą tylko różnicą, że na wrześniowe mecze ma wyznaczony stadion w Lubinie (o ile będzie tam już zainstalowane oświetlenie).

Szczakowianka do czasu założenia u siebie świateł będzie grała na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Pięć klubów ekstraklasy nie otrzymało jeszcze w poniedziałek licencji, są to: Dospel Katowice, Legia Warszawa, Odra Wodzisław, Polonia Warszawa i Widzew Łódź. W ich sprawie Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zbierze się jeszcze w poniedziałek 28 lipca. Do tego czasu muszą one uzupełnić dokumenty potwierdzające, że nie mają zaległości w rozliczeniach z ZUS i Urzędem Skarbowym. Szef komisji Eugeniusz Kolator powiedział, że w razie negatywnej decyzji kluby będą miały cztery dni na złożenie odwołań. Postanowienie Komisji Odwoławczej będzie już ostateczne.