Osiem medali pływaków MUKS-u

Najlepiej wypadła Paulina Kret, która drugi raz z rzędu została potrójną Mistrzynią Polski. Specjalistka od pływania na plecach wygrała 50, 100 i 200 m. Dwa złote (50 i 100 m delfinem) dołożyła Kasia Kowalczyk, która była też trzecia na 50 m st. dowolnym. No i Piotrek Gałka zdobył dwa brązowe medale na 100 i 200 m st. klasycznym.

Gimnazjum nr 8 puchnie z dumy. Niedawno na 36. Międzynarodowych Igrzyskach Szkolnych medale zdobywali lekkoatleci i szczypiorniści z tej szkoły. W ten weekend do szturmu przystąpili pływacy. Już piątek w Szczecinie był szczęśliwy dla płocczan i przyniósł zawodniczkom Miejskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego trzy medale. Dwa - złoty na 100 m st. motylkowym (1.05,90 min) i brązowy na 50 m st. dowolnym (28,27 s) - wywalczyła Katarzyna Kowalczyk. Jeden, ale za to złoty, wypływała na 200 m st. grzbietowym (2.27,22 min) Paulina Kret. Czy po tak udanym początku mistrzostw mogło być gorzej?

W sobotę dziewczęta znów przypuściły szturm na najwyższe miejsca podium. I znów atak ten zakończył się sukcesem. Kasia, dotychczas specjalizująca się w kraulu, triumfowała ponownie w delfinie, wygrywając pięćdziesiątkę w czasie 29,96 s. Z kolei Paulina najszybciej pokonała 50 m na plecach z wynikiem 31,99 s. Trzeci medal dołożył Piotr Gałka (czwarty w piątek), który świetnie popłynął 200 m st. klasycznym. Czas 2.30,36 min dał mu brązowy medal.

Niedziela to popis Pauliny Kret. W eliminacjach grzbietowej setki była druga z czasem 1.10,30 min. Pierwsza Karolina Kucharska (Start Łódź - 1.10,13 min) może i myślała wtedy o złocie. Jednak w finale praktycznie od startu liczyła się tylko jedna zawodniczka. Paula po prostu zdeklasowała rywalki, wygrywając w rewelacyjnym czasie 1.07,16 min. Druga na mecie Kucharska była o ponad 3 s gorsza. I pomyśleć, że był w Płocku trener twierdzący, że Paulina niczego nie osiągnie, bo za szybko urosła, nabrała kobiecych kształtów itd. Pogratulować instynktu i szkoleniowego oka.

Na swój czwarty medal miała też apetyt Kasia Kowalczyk. Niestety nieco zbyt asekuracyjnie popłynęła w eliminacjach 100 m st. dowolnym. W efekcie uzyskała dopiero 10. czas - 1.03,50 min. Do miejsca w finale A zabrakło jej 0,39 s. Za to już w finale B zdeklasowała rywalki, zwyciężając w fantastycznym stylu i czasie 1.00,99 min. Lepiej od płocczanki popłynęła tylko mistrzyni Polski Beata Suchorska (Olimpia Poznań) - 1.00,29. A ponieważ wicemistrzyni Katarzyna Szymańska (Victoria Racibórz) uzyskała wynik 1.01,01 min, nietrudno zauważyć, na medal jakiego koloru Kasia zasłużyła.

Swoja szansę wykorzystał za to Piotrek Gałka, który do finału 100 m st. klasycznym wszedł z drugim czasem 1.11,10 min. W decydującym wyścigu popłynął jeszcze szybciej w 1.09,95 min i zajął trzecie miejsce.

W finałach B pływał też Damian Pora. Na 50 m st. motylkowym był 16. - 28,99 s, a na 100 m st. dowolnym 14. - 59,06 s.