Medale podlaskich pływaków na mistrzostwach Polski 14-latków

Osiem medali wywalczyli pływacy MUKS Suwałki i Juvenii Białystok podczas rozegranych w Puławach mistrzostw Polski 14-latków. Bohaterką naszej ekipy została Adriana Sawicka, dwukrotna złota medalistka
Przed tygodniem, na mistrzostwach Polski 13-latków, reprezentująca nasz region grupa pływaków z białostockiej Juvenii nie zdobyła żadnego krążka. O podium otarł się tylko Marcin Jabłoński, który na dystansach 50 i 100 metrów stylem motylkowym przypływał na metę na czwartej pozycji.

Znacznie lepiej wypadli o rok starsi pływacy. Najlepiej z nich zaprezentowała się pływaczka MUKS Suwałki Adriana Sawicka, specjalizująca się w stylu klasycznym. Suwalczanka dwa razy była bezkonkurencyjna: w finałach na 50 metrów i na dystansie dwukrotnie dłuższym. Trzeci krążek suwalska żabkarka zdobyła w finale 200 metrów, w którym przypłynęła na metę na drugiej pozycji.

- Miałem pewne obawy, czy Ada jest dobrze przygotowana do tych mistrzostw - mówi Edward Dec, trener suwalczan. - Ostatnie miesiące były rozbite, bo pływaczka otrzymała powołanie do kadry narodowej i musiała uczestniczyć w różnych zgrupowaniach. To nam nieco burzyło harmonogram. Ale medale potwierdzają, że wszystko jest na dobrej drodze.

W ślady Sawickiej poszedł jej kolega klubowy Tomasz Jasionowski, który również preferuje styl klasyczny. Na dystansach 50 i 100 metrów przypływał na metę na drugiej pozycji. Blisko podium był na 200 metrów, ale tutaj zajął czwarte miejsce.

Trzy razy w finale pływała inna suwalczanka Joanna Mendak. Nie dopisało jej szczęście, bo na 50 i 100 metrów stylem motylkowym zajmowała czwarte miejsce, a płynąc na 200 metrów, była szósta.

- Nie każdy wie, że Asia ma problemy ze wzrokiem i startuje także w zawodach dla osób niepełnosprawnych - dodaje trener Dec. - W Puławach w finale 100 metrów motylkiem ustanowiła rekord świata w kategorii osób niedowidzących w grupie S-12. Ale trzeba się cieszyć z postawy wszystkich naszych pływaków, bo w wieku dojrzewania trudno jest sięgać po medale.

Szansę na medal suwalskie pływaczki miały w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym. Drużyna w składzie: Karolina Morusiewicz, Mendak, Sawicka, Anna Woźnialis, uzyskała jednak czwarty czas.

Nieco skromniejszy dorobek medalowy przywieźli z Puław pływacy Juvenii. Dwukrotnie na podium stawał Bartosz Bogdan, który na 200 metrów motylkiem był drugi, a na dystansie o połowę krótszym zajął trzecie miejsce. Z kolei w sprincie na 50 metrów uplasował się na czwartej pozycji, a na tym samym dystansie kraulem był siódmy.

Srebro w barwach Juvenii wywalczył Maciej Dobrowolski, który na 400 metrów zmiennym dopłynął do mety na drugiej pozycji. Poza tym dwukrotnie pływał w finałach: na 200 metrów klasycznym (ósme miejsce) oraz 1500 metrów (siódma lokata). W finałach wystąpił też Józef Sawicki. Na 200 metrów kraulem był czwarty, a na 1500 metrów piąty.