Piłkarze ręczni Vive Kielce i szczypiornistki kieleckiego Kolportera rozpoczęli treningi

Pod okiem nowych trenerów Andrzeja Drużkowskiego i Daniela Waszkiewicza rozpoczęli wczoraj przygotowania do nowego sezonu piłkarki i piłkarze ręczni dwóch kieleckich drużyn - Kolportera i Vive. We wtorek w Wiedniu losowanie grup Ligi Mistrzów
Obie ekipy w hali przy ul. Krakowskiej spotkały się wczoraj rano.

Kielce to wyzwanie

Jeszcze przed godziną 9 szczypiornistki Kolportera przeszły badania lekarskie. Godzinę później drużyna rozpoczęła pierwsze zajęcia. Andrzej Drużkowski, który wraz z Marianem Siewrukiem będzie teraz prowadził kielecką drużynę, miał do dyspozycji wszystkie zawodniczki. Były wśród nich pozyskane kilka tygodni temu kołowa Joanna Dworaczyk (Sośnica Gliwice) oraz lewoskrzydłowa Bożena Lokwenc (TPR Chorzów), która niedawno wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na Sęktas. Po kontuzji do drużyny wróciła także wychowanka kieleckiego klubu skrzydłowa Monika Gruba.

- Na razie uczymy się siebie, poznajemy nawzajem - powiedział Drużkowski. Dodał, że w tym roku zrezygnowano z dłuższego zgrupowania w górach, a więcej czasu ekipa poświęci na zgranie. - Po miesiącu opowiem o swojej koncepcji. Chciałbym skorzystać z niektórych wzorów z Lublina [Drużkowski w ostatnich dziewięciu latach zdobył z tamtejszymi piłkarkami ręcznymi 9 tytułów mistrza Polski - red.], choć nie wszystko da się przenieść - przyznał. Nowy trener nie składa na razie deklaracji. - Praca w Kielcach to ogromne wyzwania. Środowisko jest przyzwyczajone do sukcesów. Nie będę robił rewolucji, choć mam kilka pomysłów. Wykorzystam bazę, którą w ostatnich latach tworzył Marian [Siewruk] - stwierdził.

Niedługo nowa nazwa?

Gdy panie z Kolportera przygotowywały się do pierwszego treningu, władze Vive, mistrza kraju i zdobywcy Pucharu Polski, prezentowały zespół. Oprócz nowego trenera Daniela Waszkiewicza, któremu w prowadzeniu drużyny będzie pomagał Aleksander Malinowski, ekipę wzmocnili były gracz kieleckiego zespołu Jura Hiliuk oraz prawoskrzydłowy Wybrzeża Gdańsk Patryk Kuchczyński. Ubył jedynie Jewgienij Makogon oraz Paweł Tetelewski, który wraz z Tomaszem Strząbałą prowadzić będzie drugą drużynę. - Duży nacisk położymy na nasze rezerwy - stwierdził Dariusz Puchalski, wiceprezes Vive. W drugoligowym Vive II grać będą m.in. pozyskani z MKS Końskie Kamil Sadowski i Michał Płodzik. Na razie jednak, podobnie jak inny junior Paweł Podsiadło, trenować będą z pierwszą drużyną.

Na wczorajszym treningu nie było trzech "młodzieżowców" - Karola Bieleckiego, Piotra Grabarczyka i Kuchczyńskiego. Wrócą oni do drużyny dopiero kilka dni przed sezonem (początek 13 września meczem z AZS AWF Biała Podlaska w Kielcach), po mistrzostwach świata w Brazylii. Największe zainteresowanie fotoreporterów oraz kilkunastu widzów wzbudził Filip Kliszczyk, który niespodziewanie obciął swoje słynne już dredy.

Jakie cele stawiają sobie mistrzowie Polski? - Przede wszystkim utrzymać świetną atmosferę w klubie. Zdobyć medal mistrzostw Polski i wyjść z grupy w Lidze Mistrzów - powiedział Puchalski. Czy sukces na europejskiej arenie jest możliwy, przekonamy się dziś po losowaniu grup Champions Legaue. Jak informowaliśmy wczoraj, kielczanie znaleźli się w trzecim koszyku. Na kogo Daniel Waszkiewicz chciałby trafić? - Zawsze lepiej grać z mocnymi drużynami - stwierdził.

Być może klubowi zmieni się nazwa. - Rozmawiamy z firmą, która chciałaby wejść do nazwy. Wszystko będzie wiadomo w ciągu dwóch tygodni - poinformował Bertus Servaas, prezes Vive.

PLANY VIVE

20-30 lipca - zgrupowanie w Szklarskiej Porębie

1-3 sierpnia - turniej Krombacher Cup w Kreutzal (Niemcy) - Vive, THW Kiel, VfL Gummersbach, HSG Wetzlar

22-24 sierpnia - turniej w Dzierżoniowie - Vive, St. Petersburg, Zagłębie Lubin, Portovik Jużnyj

29-31 sierpnia - turniej w Kielcach - Vive, Banik Karwina, Arkatron Mińsk, Zagłębie LubinPLANY KOLPORTERA

21-28 lipca - zgrupowanie w Smardzewicach

15-17 sierpnia - turniej w Duslo Sala (Słowacja) - Kolporter, Slovan Duslo Sala, Kunovice, Györ

22-24 sierpnia - turniej w Oldenburgu (Niemcy)

27-29 sierpnia - minizgrupowanie w Chociwelu

30-31 sierpnia - turniej w Elblągu