Tenisowe turnieje młodzików

Paweł Umbras (Budowlani Olsztyn) i Katarzyna Ritter (KT Pobiedziska) zostali zwycięzcami cyklu trzech ogólnopolskich turniejów młodzików rozgrywanych w Ostródzie, Iławie i Olsztynie

W trzech Ogólnopolskich Turniejach Klasyfikacyjnych PZT wzięło udział ponad 200 zawodniczek i zawodników startujących w kategorii młodzików (czternastolatki). Pierwszy z cyklu turniejów organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Związek Tenisowy odbył się w Ostródzie. W finale dziewcząt tego turnieju Natalia Szadkowska (SKT Sopot) pokonała Dorotę Łysienia (Warszawianka) 6:1, 6:2. Wśród chłopców triumfował Andrzej Hantke (AZS Poznań), który ograł Andrzeja Pawluczuka (Smecz Białystok) 7:5, 6:1.

Drugie zawody z tego cyklu odbyły się w Iławie. W finale dziewcząt Katarzyna Ritter (KT Pobiedziska) wygrała z Martyną Majewską (Arka Gdynia) 6:4, 7:5. Najlepszym tenisistą turnieju został Paweł Umbras (Budowlani Olsztyn), który pokonał Krystiana Bema (Arka Gdynia) 6:0, 6:1. W półfinale Bemowi uległ inny zawodnik Budowlanych - Piotr Łaguna (0:6, 1:6).

Ostatni turniej rozegrano w Olsztynie. W sobotę na kortach przy ul. Radiowej doszło do grier finałowych. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy toczyli emocjonujące i długie pojedynki. Paulina Myć (Górnik Łęczna) pokonała Katarzynę Ritter 6:3, 3:6, 7:6. Jednak pierwsze miejsce w cyklu trzech turniejów zajęła Ritter.

Dramatyczny wręcz przebieg miał mecz Pawła Umbrasa z Andrzejem Hantke. W pierwszym secie Umbras prowadził już 5:0, ale Hantke wygrał kolejne cztery gemy. Ostatecznie olsztynianin wygrał pierwszego seta 6:4. W połowie drugiego seta Paweł Umbras doznał kontuzji stopy. W drugiej partii lepszy okazał się reprezentujący AZS Poznań Hantke, wygrywając 6:4. W decydującym secie Hantke był bliższy odniesienia zwycięstwa. Prowadził już 4:1. Umbras, pomimo kontuzji, postanowił dokończyć mecz i wygrał 7:6. Podopieczny trenera Alberta Riabczenki dzięki temu zwycięstwu wygrał również w klasyfikacji całego cyklu turniejów. - Turniej w Olsztynie był najtrudniejszy, a finał bardzo nerwowy. Dzięki wygranej awansuję w rankingu PZT z dwunastej na dziesiątą pozycję. To najwyższe miejsce, jakie dotychczas zajmowałem - powiedział Paweł Umbras.

Trzecie miejsce w olsztyńskim turnieju zajął Przemysław Centkowski (AZS Olsztyn).

12-letni Przemek, który grał ze starszymi rywalami, sprawił również największą niespodziankę zawodów. W II rundzie pokonał rozstawionego z nr 1 Tomasza Gruchałę (Warta Poznań) 7:5, 6:1. W finale debla Centkowski grając wspólnie z Hantke, pokonali parę Arki Gdynia - Krystiana Bema i Michała Wilamowskiego (6:3, 6:4). W grze deblowej dziewcząt triumfowały Natalia Głódkowska i Martyna Majewska, które pokonały parę Marietta Bibus/Paulina Łoś 7:5, 6:4.

- Turnieje w Ostródzie, Iławie i Olsztynie cieszyły się dużym zainteresowaniem i mimo padającego deszczu rozgrywane były zgodnie z terminem. Za rok planujemy ponownie zorganizować ten cykl zawodów - powiedział Mirosław Umbras, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Tenisowego.