Przed losowaniem Ligi Mistrzów kobiet

Piłka ręczna. Szczypiornistki Monteksu Lublin w poniedziałek rozpoczynają przygotowania do nowego sezonu, a już we wtorek poznają swoje przeciwniczki w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów
We wtorek odbędzie się w Wiedniu losowanie par pierwszej rundy eliminacji do fazy grupowej najważniejszego europejskiego pucharu piłkarek ręcznych. Dla mistrzyń Polski w nowym sezonie najważniejsza będzie rekonstrukcja składu po odejściu sześciu zawodniczek. Nie wiadomo jeszcze, w jakim gronie Montex rozpocznie w poniedziałek treningi i kto będzie w nim ostatecznie grał. Szanse na sukcesy w rozgrywkach europejskich z pewnością będą mniejsze niż w poprzednich latach, ale walka w pucharach pomoże okrzepnąć nowemu zespołowi.

Jak już informowaliśmy, Montex w tej edycji, tak jak i przed rokiem, rozpoczyna udział w pucharze od pierwszej rundy eliminacyjnej. Wraz z lubliniankami w tej grupie jest 12 zespołów. Poza Monteksem są to: Motor Zaporoże (Ukraina), Rapid Bukareszt (Rumunia), Podravka Koprivnica, DJK/MJC Trier (Niemcy), Anagennisi Artas (Grcja), Eastcon Wilno (Litwa), Zekon Michalovce (Słowacja), Madeira Andebol (Portugalia), Zeeman Vastgoed (Holandia), BNTU Mińsk (Białoruś) i Brühl St. Gallen (Szwajcaria). Przeciwnika dla mistrzyń Polski należy upatrywać spośród ostatnich sześciu wymienionych zespołów. Wynikałoby stąd, że nawet osłabiony Montex ma wszelkie szanse na przejście do drugiej rundy.

Jeśli tak by się stało, to będzie w niej już dużo trudniej. Tam na sześć zwycięskich zespołów rundy pierwszej czeka dziesięć ekip, wśród których nie brak należących do czołówki europejskiej. Są to: ESBF Besançon (Francja), RK Piran (Słowenia), Herz Budapeszt (Węgry), Eurostandard Skopje (Macedonia), El Osito L'Eliana Walencja (Hiszpania), DIN-Classic Nisz (Serbia i Czarnogóra), Ikast (Dania), Nordstrand Oslo (Norwegia), AKVA Wołgograd (Rosja) i Hypo Wiedeń (Austria). Zwycięzcy ośmiu dwumeczów awansują dopiero do grupowych rozgrywek Ligi Mistrzów.

Mecze pierwszej rundy kwalifikacyjnej zostaną rozegrane 13 lub 14 września i tydzień później. Ewentualnego przeciwnika w drugiej rundzie poznamy znacznie wcześniej - losowanie odbędzie się już 5 sierpnia.