Przed mistrzostwami kraju w lekkiej atletyce

Dla grupy zawodników z regionu trzydniowa impreza w Bielsku Białej będzie walką i o tytuły najlepszych w kraju, i o prawo startu w mistrzostwach kontynentu czy globu
W tmy sezonie mamy trzy wielkie imprezy międzynarodowe: mistrzostwa świata seniorów w Paryżu (23-31 sierpnia), mistrzostwa Europy do lat 23 w Bydgoszczy (17-20 lipca) i ME juniorów w Tampere (tydzień po ME na Zawiszy). Na razie z lekkoatletów regionu minima wypełnili: juniorzy - Marta Wojtkuńska (bieg na 3000 m), Małgorzata Drążkowska (800 m), Ireneusz Sekretarski (800 m, wszyscy Vectra Włocławek) i sprinter Robert Majchrzak; młodzieżowcy - długodystansowiec Paweł Ochal i kulomiot Jarosław Cichocki na bydgoskie ME U-23, a trzeci Europejczyk w płotkach na 110 m ppł Artur Kohutek (wszyscy Zawisza) też ma przepustkę na paryskie MŚ.

Ochal, Cichocki i Kohutek pokażą się w Bielsku-Białej. Pierwsi dwaj ze sporymi szansami na medal - odpowiednio w biegu na 5000 m i pchnięciu kulą (Cichocki miał brąz przed rokiem). Aktualny mistrz kraju "Kohut", który w tym sezonie mało trenował po kontuzji kręgosłupa, jest w dołku: w dwóch startach uzyskiwał 13,9-14,0, a aby coś znaczyć w MŚ musi biegać pół sekundy szybciej.

W Bielsku-Białej złota i srebra na 5000 m ze Szczecina bronić będą Dariusz Kruczkowski (przed miesiącem mistrza kraju na 10000 m) i Leszek Biegała. W 17-osobowej grupie zawiszan kandydatami do podium są jeszcze: kulomiot Leszek Śliwa i młociarz Kazimierz Boulge. Zabraknie Krzysztofa Andrzejaka (miał brąz w trójskoku) i Łukasza Zambrzyckiego, którzy wystąpią akurat w wielobojowej reprezentacji podczas I Ligi Europejskiej (Zambrzycki powalczy o minimum na bydgoskie MME).

BKS Bydgoszcz będzie reprezentował zeszłoroczny wicemistrz kraju w trójskoku, Robert Michniewski, a Olimpię Grudziądz - sprinterka Irena Sznajder i oszczepnik Maciej Wiśniewski.