Szermierka: Wielkopolanie bez sukcesów

Florecista Polonii Leszno Sławomir Mocek nie obronił brązowego medalu mistrzostw Europy
W pierwszych dniach mistrzostw Europy walczyło aż czworo Wielkopolan: szablistka Bogna Jóźwiak (AZS AWF Poznań) oraz floreciści: Sławomir Mocek (Polonia Leszno), Andrzej Witkowski i Tomasz Ciepły (obaj z Warty Poznań).

W sobotę rywalizowali szpadziści (bez Wielkopolan) i szablistki. Pierwszy medal dość nieoczekiwanie zdobył 30. zawodnik Pucharu Świata - Tomasz Motyka z AZS AWF Wrocław. Dopiero w półfinale przegrał on z późniejszym złotym medalistą - Węgrem Gaborem Boczko.

Na medal polska ekipa liczyła również w rywalizacji szablistek - jedną z głównych faworytek do mistrzostwa była warszawianka Aleksandra Socha, która w dwóch ostatnich zawodach Pucharu Świata zajmowała miejsca na podium. Polka została rozstawiona w turniejowej drabince z nr. 4 - w 1/16 finału miała wolny los, a później trafiła na Włoszkę Ilarię Bianco. O awansie do ćwierćfinału decydowało ostatnie trafienie - zadała je Włoszka, która wygrała 15:14. Bianco awansowała później do finału, w którym zresztą pokonała Natalię Makejewą z Rosji. Ta ostatnia w 1/16 finału zwyciężyła poznaniankę Bognę Jóźwiak... 15:14. Do turnieju głównego nie przebiła się za to trzecia Polka - Katarzyna Kuźniak z Warszawianki.

W niedzielę rywalizowały szpadzistki (bez Wielkopolanek) i floreciści. Wśród florecistów brązu z ubiegłego roku w Moskwie bronił leszczynianin Sławomir Mocek. W pierwszej rundzie Polak miał wolny los, a w drugiej zmierzył się z młodym Rosjaninem - Rusłanem Nasibulinem. Mocek przegrał aż 5:15. Nie powiodło się także dwóm florecistom poznańskiej Warty: Tomasz Ciepły przegrał w 1/16 finału z reprezentującym Izrael Tomerem Orem 13:15, a Andrzej Witkowski już w 1/32 finału przegrał z Austriakiem Michaelem Ludwigiem.