Żeglarski Puchar Lata

Solidny wiatr nie oszczędzał młodych zawodniczek i zawodników. Co rusz wpadali do wody i stawiali przewrócone żaglówki
A wszystko to działo się podczas trzydniowych regat Pucharu Lata w klasie optymist i kadet, których dziesiątą edycję rozegrano w Olsztynie na Zatoce Grunwaldzkiej Jeziora Krzywego. W regatach z bazą w ośrodku Słoneczna Polana uczestniczyło 40 optymistkarzy oraz 20 załóg kadeta.

- Zwykle podczas tych regat miewaliśmy umiarkowany wiatr, ale tym razem aura postawiła młodzieży ogromne wyzwanie - mówi Dariusz Mazur z olsztyńskiej Juvenii, która zainicjowała przed laty żeglarski Puchar Lata. - W sobotę wiatr był tak silny, że co rusz kładł na wodę łódki i młodzież zaliczała przymusową kąpiel. Udało nam się jednak rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi.

Wśród optymistkarzy najlepszy okazał się Paweł Bierek z Iławy. Najlepszą z dziewcząt była Ania Górska z Pisza - piąta w klasyfikacji końcowej, zaś z zawodników olsztyńskich - Jakub Marciniak (Pałac Młodzieży), który zajął 15 miejsce. Regaty w klasie kadet wygrali Michał Bednarski z Piotrem Cybulą z Grudziądza, a załoga olsztyńskiej Juvenii - Maciej Sierzputowski i Łukasz Futerski - zajęła piąte miejsce.

Czołówka regat w klasie optymist oraz kadet: 1. Paweł Bierek (MOS Iława), 2. Mateusz Langowski (UKŻ Grot Suwałki), 3. Mariusz Kołata (MOS Suwałki), 4. Piotr Raczkowski (UKŻ Grot Suwałki), 5. Anna Górska (MOS Pisz), 6. Bartosz Witkowski (UKS PKŻ) Toruń oraz 1. Michał Bednarski i Piotr Cybula ( Energetyk Grudziądz), 2. Maciej Anuszkiewicz i Arkadiusz Brzozowski (UKŻ Grot Suwałki i Baza Mrągowo), 3. Bartosz Gamza i Artur Setlak (RKS Energetyk Rybnik).