Wacław Wieczorek wygrał w Pobiedniku Wielkim

Najbardziej prestiżowe zawody lotnicze w Małopolsce wygrał pilot Aeroklubu Krakowskiego Wacław Wieczorek, a trzecie miejsce wywalczył jego młodszy brat Krzysztof. Obaj znaleźli się w kadrze, która od 21 czerwca będzie rywalizować w Austrii w mistrzostwach Europy w lataniu precyzyjnym.
Krakowska impreza jest co roku generalnym sprawdzianem dla polskiej kadry przed mistrzostwami Europy i świata (w tym roku na przełomie lipca i sierpnia w RPA). W zawodach rywalizowało 21 pilotów z 13 aeroklubów. Rozegrano dwie konkurencje nawigacyjne i cztery lądowania. Podczas nawigacji piloci mieli do rozpoznania 10 zdjęć i 13 znaków. Urozmaicona i trudna trasa przebiegała między Słomnikami, Skalbmierzem, Wiślicą, Szczurową, Kazimierzą Wielką a lotniskiem w Pobiedniku Wielkim. Przygotował ją Andrzej Osowski, trener kadry narodowej.

W pierwszej konkurencji nawigacyjnej Wacław Wieczorek nie miał sobie równych i łatwo zapewnił sobie końcowe zwycięstwo. Bezbłędnie rozpoznał wszystkie obiekty na trasie, a tylko dziewięć punktów karnych dostał za minimalne przekroczenia czasu.

- Ale nam dołożył - skwitował Krzysztof Wieczorek, brat zwycięzcy, który znakomitym lotem w sobotę wskoczył na trzecie miejsce.

- Wacek jest w sztosie - chwalił kolega z reprezentacji Marek Kachaniak.

- To moje drugie zwycięstwo w Krakowie, a startuję od 20 lat - wyznał pan Wacław. - Żebym tylko nie wypadł z formy za dwa tygodnie w Austrii - martwił się.

W kadrze obok krakowian znaleźli się rutyniarze Kachaniak i Janusz Darocha oraz utalentowany 20-latek z Lublina Michał Bartler (piąty w Krakowie). - Młodzież śmiało zaatakowała - tłumaczył decyzję trener Osowski. Nietuzinkowe umiejętności lotnicze pana Michała podziwiał z pokładu samolotu niżej podpisany.

Wyniki: 1. Wacław Wieczorek 77 pkt (Aeroklub Krakowski), 2. Ryszard Michalski 152 pkt (Aeroklub Łódzki), 3. Krzysztof Wieczorek 170 (Aeroklub Krakowski)... 6. Jerzy Markiewicz 317 pkt (Aeroklub Krakowski), 10. Michał Wieczorek (syn Wacława) 396 pkt (Aeroklub Krakowski).