Szermierka: Wielkopolanie w Pucharze Świata

Małgorzata Wojtkowiak wśród kobiet oraz Sławomir Mocek, Tomasz Ciepły i Andrzej Witkowski rywalizować będą za oceanem o punkty Pucharu Świata.
Po zakończeniu występów w reprezentacji przez utytułowanych Piotra Kiełpikowskiego, Adama Krzesińskiego i Ryszarda Sobczaka polscy floreciści częściej niż kiedyś przegrywają ze średniakami. Jedynym, który jeszcze się liczy w walce z Włochami, Francuzami czy Niemcami, jest leszczynianin Sławomir Mocek. To niedobra sytuacja, zważywszy że biało-czerwoni walczą, podobnie jak inne drużyny, o miejsce w turnieju olimpijskim w Atenach. Na razie Polacy zajmują 7. miejsce, a w Grecji wystąpi osiem ekip w turnieju drużynowym i 32 zawodników w rywalizacji indywidualnej. Spośród tych 32 florecistów aż 24 stanowić będą zawodnicy występujący w drużynówce (po trzech z każdego zespołu).

Jak trafić do Aten?

Podstawą w walce o olimpijskie paszporty jest Klasyfikacja Oficjalna Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE), do której punkty można zdobywać w turniejach Pucharu Świata (najlepszych sześć wyników z zawodów rozgrywanych do 31 marca 2004 r.) i światowym championacie, który odbędzie się w październiku tego roku w Hawanie. Cztery zespoły awansują z klasyfikacji FIE, cztery następne także z rankingu, ale z uwzględnieniem stref kontynentalnych (po jednym zespole z Europy, Ameryki, Azji i Afryki). Zostało więc jeszcze tylko 12 miejsc w turnieju indywidualnym. Zdobędzie je siedmiu najlepszych (nie więcej niż dwóch z Europy) zawodników w rankingu FIE z krajów, które nie zakwalifikowały się do turnieju drużynowego. Pięciu florecistów wyłonią też turnieje strefowe, w których uczestniczyć będzie po jednym zawodniku z krajów, które wcześniej nie uzyskały żadnej kwalifikacji. Każdy z kontynentów - Europa, Azja i Oceania, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Afryka - ma po jednym miejscu.

Kto ich zastąpi?

Polacy, pod okiem fechmistrza Stanisława Szymańskiego, do wczoraj trenowali w Cetniewie, a już na początku tygodnia wylatują do Hawany na turniej Pucharu Świata. Naszą drużynę reprezentować będą Sławomir Mocek (Polonia Leszno), Tomasz Ciepły i Andrzej Witkowski (Warta Poznań) oraz Wojciech Szuchnicki (Sietom-AZS Gdańsk). Według trenera Szymańskiego to obecnie najlepsi floreciści w kraju. - Nasze szanse na wyjazd na igrzyska olimpijskie oceniam 50 na 50. Potrzebny jest nam jeden dobry wynik. Jeżeli będziemy w czwórce, to nasze szanse automatycznie wzrastają do 80 proc. Generalnym sprawdzianem będą mistrzostwa świata w październiku. Tam powinniśmy być przynajmniej w ósemce, a najlepiej w szóstce. Dlaczego walczymy słabiej? Nie jest prostą sprawą wypełnić lukę po trzech tak dobrych zawodnikach - ci, którzy ich mają zastąpić, nie mają takiego błysku i talentu. Kiełpikowski i Krzesiński zawsze byli w szesnastce najlepszych na świecie, Ciepły jest między 50. a 60. miejscem, Szuchnicki w okolicach 70. - opowiada fechmistrz Szymański.

Bez drużynówki

Spokojniej może spać za to trener kobiecej drużyny narodowej fechmistrz Tadeusz Pagiński. Szkoda tylko, że Polki nie będą mogły w Atenach powalczyć o medal w rywalizacji drużynowej, gdyż akurat tę zlikwidowano. Jak więc zostaną wyłonione zawodniczki, które wystąpią za rok w stolicy Grecji? Kwalifikacje uzyska osiem najlepszych zawodniczek z klasyfikacji oficjalnej FIE, ale nie więcej niż dwie z jednego kraju. Później kwalifikuje się osiem kolejnych zawodniczek z klasyfikacji oficjalnej FIE, ale tylko po jednej z kraju i nie więcej niż trzy z Europy, dwie z Azji i Oceanii, dwie z Ameryki Północnej i Południowej oraz jedna z Afryki. Wreszcie szanse dostanie też osiem zawodniczek z turniejów strefowych. W tych turniejach uczestniczy po jednej zawodniczce z krajów, które wcześniej nie uzyskały żadnej kwalifikacji. W turniejach strefowych Europa może wywalczyć trzy miejsca, Azja i Oceania - dwa, Ameryka Płn. i Płd. - dwa, Afryka - jedno.

Dobry start Polek

Zapewne Polki wywalczą sobie miejsca w Atenach. Pytanie tylko, ile będzie tych miejsc. Eliminacje po olimpijskie paszporty rozpoczęły się na początku maja turniejem Souvenir Jeanty w Paryżu. Doskonale spisały się gdańszczanka Sylwia Gruchała i poznanianka Małgorzata Wojtkowiak, które dotarły do ćwierćfinału. Kolejna z Polek, Magdalena Mroczkiewicz, była 13. Podopieczne trenera Pagińskiego ostatnio są w doskonałej formie, bo w turnieju w Lipsku po raz pierwszy w historii wygrały turniej drużynowy Pucharu Świata, a Gruchała wygrała indywidualnie, bijąc po drodze trzy ostatnie mistrzynie. Słynąca z urody gdańszczanka już po raz trzeci w tym sezonie stanęła na podium Pucharu Świata, bo wcześniej była trzecia w Seulu i druga w Szanghaju.

Trener realista

Już dzisiaj Polki rozpoczną rywalizację w Nowym Jorku, a za tydzień przeniosą się do Hawany. Oprócz florecistki Warty Małgorzaty Wojtkowiak wystąpią również gdańszczanki: Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz, Izabela Knop i Oktawia Składanowska. Dwie ostatnio poleciały jednak do Stanów Zjednoczonych na własny koszt. - Chciałbym, aby trzy były w ósemce, a dwie w szesnastce, ale patrzę realistycznie na sprawę. Będzie super, jeżeli dwie będą w ósemce i jedna w szesnastce - mówi o celach na najbliższe zawody fechmistrz Pagiński. Liczymy na dobry występ Wojtkowiak. Dwa tygodnie temu poznanianka wygrała rywalizację w Pucharze Polski - w każdych z sześciu zawodów zakwalifikowała się do finału.

Aktualna klasyfikacja Pucharu Świata we florecie:

Kobiety

1. Valentina Vezzali (Włochy)257 pkt
2. Jekaterina Juczewa (Rosja)243 pkt
3. Giovanna Trillini (Włochy)223 pkt
4. Swietłana Bojko (Rosja)186 pkt
5. Aida Mohamed (Węgry)181 pkt
6. SYLWIA GRUCHAŁA166 pkt
7. Rita Koenig (Niemcy)151 pkt
8. Simone Bauer (Niemcy)126 pkt
9. Clothilde Magnan (Francja)117 pkt
10. Adeline Wuilleme (Francja)106 pkt
--------

21. MAŁGORZATA WOJTKOWIAK69 pkt
37. ANNA RYBICKA32 pkt
39. MAGDALENA MROCZKIEWICZ30 pkt
44. KATARZYNA KRYCZAŁO28 pkt
90. MAGDALENA KNOP10 pkt
134. ALICJA KRYCZAŁO4 pkt
159. KAROLINA CHLEWIŃSKA4 pkt
236. OKTAWIA SKŁADANOWSKA2 pkt
Sklasyfikowano 247 zawodniczek.Mężczyźni

1. Andre Wessels (Niemcy)244 pkt
2. Salvatore Sanzo (Włochy)184 pkt
3. Simone Vanni (Włochy)172 pkt
4. Andrea Cassara (Włochy)150 pkt
5. Peter Joppich (Niemcy)147 pkt
6. Ralf Bissdorf (Niemcy)139 pkt
7. Cedric Gohy (Belgia)126 pkt
8. Lars Schache (Niemcy)112 pkt
9. Franck Boidin (Belgia)109 pkt
10. Tomer Or (Izrael)106 pkt
--------

20. SŁAWOMIR MOCEK74 pkt
34. PIOTR KIEŁPIKOWSKI43 pkt
46. TOMASZ CIEPŁY34 pkt
63. ANDRZEJ WITKOWSKI24 pkt
92. WOJCIECH SZUCHNICKI15 pkt
100. ADAM KRZESIŃSKI14 pkt
111. PRZEMYSŁAW FOGT12 pkt
122. PAWEŁ KAWIECKI10 pkt
124. KRZYSZTOF WALKA10 pkt
147. MARCIN ZAWADA8 pkt
209. TOMASZ GÓRAL4 pkt
253. KAROL WRÓBLEWSKI2 pkt
266. KRZYSZTOF PIETRUSIAK2 pkt
Sklasyfikowano 308 zawodników.