Dzisiaj w Białymstoku rozpoczynają się Igrzyska LZS

Około 1700 uczestników zgromadzą 20. Ogólnopolskie Igrzyska LZS Młodzieży Szkolnej, które dziś wieczorem rozpoczynają się w Białymstoku
Rywalizacja, której początek jest jutro, będzie odbywała się w siedmiu dyscyplinach sportowych. Ponadto w Supraślu zorganizowano zlot turystyczny. Każde z województw - oprócz trzech gier zespołowych, w których uczestniczą tylko drużyny wyłonione w drodze eliminacji - ma prawo zgłosić 60 zawodników i zawodniczek. Kolejne zgłoszenia są dopuszczalne w przypadku osób z pierwszą klasą sportową.

Gdyby prowadzono klasyfikację wszech czasów tych igrzysk, Podlasie z pewnością zajmowałoby pierwszą pozycję. Przed rokiem do zwycięstwa w klasyfikacji końcowej 19. Igrzysk LZS zabrakło jednak naszej ekipie pół punktu. Z dorobkiem 750,5 zwyciężyła Wielkopolska. Białystok już po raz trzeci dostąpił zaszczytu organizacji tej imprezy (wcześniej w latach 1975 i 85). Osiem lat temu igrzyska odbyły się ponadto w Suwałkach.

- Jest to impreza przeznaczona dla młodzieży z małych miejscowości - tłumaczy przewodniczący Podlaskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Białymstoku Jan Zalewski. - Stąd niejednokrotnie wywodzili się późniejsi uczestnicy prawdziwych igrzysk olimpijskich. Przypomnę tylko, że na tych zawodach w 1987 r. w Krakowie swoją przygodę ze sportem rozpoczęła, zdobywając złoty medal, Krystyna Zabawska. Dla części uczestników jest to z kolei jedyna centralna impreza, w jakiej wystartują w życiu. Później wielu z nich angażuje się w sportową działalność organizacyjną w swoim regionie.

Program imprezy zamieściliśmy obok