Mistrzostwa Polski seniorów w akrobatyce sportowej

AKROBATYKA SPORTOWA. 14 medali wywalczyli zawodnicy Stali Polimarky Rzeszów podczas rozgrywanych w rzeszowskiej hali przy ul. Podpromie mistrzostw Polski seniorów w akrobatyce sportowej.

Rzeszowianie po równo podzielili się łupem i zarówno podopieczni Brygidy Sakowskiej-Kamińskiej jak i Małgorzaty Bilskiej zdobyli po siedem krążków.

Wśród akrobatów bezkonkurencyjna była rzeszowsko-bydgoska dwójka mieszana Beata Surmiak, Tomasz Kapuściński, która wywalczyła trzy złote medale. Dodatkowo inna dwójka mieszana Adriana Sołek, Robert Grabolus dorzuciła brąz w układzie statycznym (w dynamicznym byli na siódmym miejscu, a w wieloboju na piątym). W klasyfikacji trójek żeńskich trzy srebrne medale wywalczyły Angelika Kogut, Eliza Kaplita i Joanna Kud. O tym, że nie zdobyły złotych krążków zadecydował fakt, że rzeszowianki ze względu na wiek startują w klasie I i już na starcie mają trzy punkty mniej do klasyfikacji. Szóste miejsce w tej samej rywalizacji wywalczyły Adriana Sołek, Agnieszka Muroń i Daria Rejman. - Podziękowania należą się panu Markowi Kycowi z firmy Polimarky, bez którego pomocy nie możliwe byłoby osiągnięcie takich sukcesów - mówi Brygida Sakowska-Kamińska.

Także siedem medali wywalczyli rzeszowscy skoczkowie. Złoty medal indywidualnie, zgodnie z oczekiwaniami zdobyła w trampolinie indywidualnej Agnieszka Stanek, która w parze z Karoliną Pieniążek dorzuciła drugi tytuł mistrzowski w synchronach. Wśród mężczyzn w klasie I całe podium było ze Stali. Wygrał Paweł Dziki przed Bolesławem Guzkiem i Władysławem Groszkiem. Podobnie było w skokach synchronicznych, gdzie zwyciężyli Paweł Dziki i Władysław Groszek, a drugie miejsce zajęli Radosław Barć i Bolesław Guzek.

W mistrzostwach wystartowało prawie 200 zawodników z 24 klubów. - Mistrzostwa odbyły się w 50. rocznicę powstania akrobatyki sportowej. Impreza była bardzo dobrze przygotowana, stała na wysokim poziomie sportowym. Startowali wszyscy członkowie kadry narodowej seniorów i juniorów - powiedział prezes Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej, Bogusław Sułkowski. - Na podstawie wyników rzeszowskich zawodów powołano reprezentację na dwie najważniejsze tegoroczne imprezy: październikowe mistrzostwa świata w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce oraz listopadowe mistrzostwa juniorów i seniorów w Zielonej Górze - dodał Sułkowski.

Wyniki:

Akrobatyka

dwójki kobiet

1. Wanda Skonieczna, Paulina Przyborowska (Targówek Warszawa); 2. Anna Miadzielec, Madga Węgrzynowicz (Gwardia Zielona Góra); 3. Magdalena Markiewicz, Aleksandra Mularska (Targówek);

trójki kobiet

1. Anna Badurka, Marta Poznysz, Zuzanna Kijanowska (Targówek); 2. Angelika Kogut, Eliza Kaplita, Joanna Kud (Stal Polimarky Rzeszów); 3. Anna Miadzialec, Magda Węgrzynowicz, Anna Kaleta (Gwardia);...; 6. Adriana Sołek, Agnieszka Muroń, Daria Rejman (Stal Polimarky);

dwójki mężczyzn

1. Marcin Drabicki, Dariusz Nowak (Targówek); 2. Michał Drabicki, Jarosław Klimek (Targówek); 3. Paweł Walczewski, Adrian Czyż (Targówek);

czwórki mężczyzn

1. Tomasz Żuberek, Sebastian Zarkowski, Andrzej Żumanow, Martin Walczak (Polonia Świdnica); 2. Maciej Tomków, Rafał Niemczak, Paweł Juchniewicz, Michał Adamczyk (AZS AWF Wrocław); 3. Mateusz Oprychał, Marcin Stoparczyk, Robert Bitner, Mateusz Pawlos (Polonia Świdnica);

dwójki mieszane

1. Beata Surmiak (Stal Polimarky), Tomasz Kapuściński (Zawisza Bydgoszcz);...; 5. Adriana Sołek, Robert Grabolus (Stal Polimarky);

klasyfikacja drużynowa

1. Targówek Warszawa; 2. Stal Polimarky Rzeszów;

Trampolina indywidualna

kobiety

1. Agnieszka Stanek (Stal Polimarky); 2. Iga Mokrzycka (Gwardia); 3. Anna Górecka (Pałac Młodzieży Warszawa);...; 5. Karolina Pieniążek (Stal Rzeszów);

mężczyźni (klasa mistrzowska)

1. Łukasz Tomaszewski (Victoria Jawor); 2. Mirosław Pyznar (Victoria); 3. Dawid Ciesielski (AZS AWF Poznań);

mężczyźni (klasa I)

1. Paweł Dziki (Stal Polimarky); 2. Bolesław Guzek (Stal Polimarky); 3. Władysław Groszek (Stal Polimarky);

Trampolina synchroniczna

kobiety

1. Karolina Pieniążek, Agnieszka Stanek (Stal Polimarky); 2. Magdalena Górecka, Anna Górecka (Pałac Młodzieży); 3. Joanna Kozłowska, Katarzyna Frąckowiak (AZS AWF Poznań);

1.Arkadiusz Pilch, Łukasz Tomaszewski (Victoria); 2. Mirosław Pyznar, Grzegorz Szczepaniak (Victoria); 3. Łukasz Rusinek, Dawid Ciesielski (AZS AWF Poznań);

1. Paweł Dziki, Władysław Groszek (Stal Polimarky); 2. Radosław Barć, Bolesław Guzek (Stal Polimarky);

1. Victoria Jawor; 2. AZS AWF Poznań; 3. Stal Polimarky Rzeszów;

Skoki na ścieżce

kobiety

1. Alina Babkowa (AZS AWF Wrocław); 2. Olena Tymczenko (Środowisko Warszawa); 3. Anna Pałka - Oziemczuk (AZS AWF Katowice);

mężczyźni

1. Józef Wadecki (Gwardia); 2. Bartosz Nowak (AZS AWF Wrocław); 3. Sebastian Sondel (AZS AWF Katowice).

Zdaniem trenerów

Małgorzata Bilska

trener rzeszowskich skoczków

Jestem bardzo zadowolona ze startu moich podopiecznych, gdyż praktycznie byli bezkonkurencyjni. Tylko Karolina Pieniążek indywidualnie zajęła piąte miejsce, ale za to w synchronie z Agnieszką Stanek zdobyła złoty medal. Chłopcy też byli poza konkurencją, a cieszy występ 12-letniego Bolesława Guzka, który zdobył dwa srebrne medale. Po wakacjach czeka nas start w dwóch zawodach z cyklu pucharu Polski oraz w Światowych Igrzyskach w Hamburgu.

Brygida Sakowska-Kamińska

trener rzeszowskich akrobatów

Jestem zadowolona, bo przekroczyliśmy plan. Liczyłam na sześć medali, zdobyliśmy siedem. Dwójka mieszana Beata Surmiak, Tomek Kapuściński w eliminacjach po dwóch poważnych błędach była dopiero czwarta, ale w finałach nie dała szans rywalom. Sporym sukcesem jest brąz w układzie statycznym Adriany Sołek i Roberta Grabolusa, gdyż trenują oni razem dopiero pół roku, a dodatkowo Ada miała drobną kontuzję i jej występ stał pod znakiem zapytania. Trójce Kaplita, Kud, Kogut zabrakło wieku i mimo, że walyczły, to nie udało im się wygrać, ale trzy srebrne medale to też duży sukces. Druga trójka Sołek, Muroń, Rejman zajęła szóste miejsce, ale zaprezentowała się bardzo dobrze i w przyszłym roku powinna powalczyć o najwyższe laury. 23 czerwca rozpoczynamy przygotowania do mistrzostw Europy, które jesienią odbędą się w Zielonej Górze.