28. kolejka III ligi

PIŁKA NOŻNA. Sensacja w Sosnowcu! Zdegradowana do IV ligi Nysa Zgorzelec wygrała na wyjeździe z miejscowym Zagłębiem, które po tej porażce definitywnie straciło szanse na awans. Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek wiadomo, że do II ligi awansuje Piast Gliwice. Miedź Legnica przegrała w Kietrzu z Włókniarzem

Znana jest już liczba drużyn, które opuszczą III ligę po tym sezonie. Z naszej grupy spadnie pięć zespołów, gdyż z II ligi dołączą ekipy Ruchu Radzionków i Śląska Wrocław. Wiadomo już, że zdegradowane zostały do IV ligi drużyny Skalnika Gracze, Nysy Zgorzelec oraz KS Myszków. Zespoły zajmujące w tabeli od siódmego do trzynastego miejsca walczą jeszcze o utrzymanie.

Zagłębie Sosnowiec - Nysa Zgorzelec 0:2 (0:2)

Niebywałego wyczynu dokonali piłkarze zdegradowanej już do IV ligi Nysy Zgorzelec, pokonując jednego z głównych faworytów do awansu - Zagłębie Sosnowiec. Nie dość, że przerwali passę szesnastu meczów bez porażki Zagłębia, to dokonali tego na wyjeździe i to jeszcze poważnie osłabieni. Goście przyjechali do Sosnowca bez czterech podstawowych zawodników. Jeden z nich ponad obowiązki piłkarza przedłożył pracę przy referendum unijnym...

Jerzy Jackowiak, trener zespołu Nysy, tak tłumaczył nieoczekiwany wyczyn swoich piłkarzy: - Na obronę III ligi już dawno za późno. Ale mogą zyskać sławę i dobrze się sprzedać. Słyszę, że trener Zagłębia Krzysztof Tochel szuka bramkarza i napastnika. Mogę więc polecić Macieja Kijewskiego, 26-letniego otrzaskanego bramkarza, i Adama Łagiewkę, 21-letniego napastnika, małego wzrostem, ale wielkiego sercem i dobrego technicznie. Ja tylko podpowiadam trenerowi, nie jestem menedżerem tych piłkarzy - uśmiechał się szkoleniowiec.

Losy meczu rozstrzygnęły się w ciągu 120 sekund. Gospodarze mieli optyczną przewagę na boisku, ale nic z niej nie wynikało. Goście za to przeprowadzili dwie akcje, które zakończyły się golem. Najpierw w 33. min Andrzej Hebda dośrodkował piłkę na pole karne, a Łagiewka strzałem głową dał swojej drużynie prowadzenie. Zagłębie jeszcze dobrze nie oswoiło się z myślą, że trzeba gonić rywala, a już przegrywało 0:2. Tym razem zemściła się źle ustawiona pułapka ofsajdowa. Tomasz Grygo zagrał prostopadłą piłkę do Piotra Mazura, a napastnik Nysy strzałem z linii pola karnego pewnie pokonał bramkarza Zagłębia. Po przerwie sosnowiczanie stworzyli sobie wiele okazji, po których powinny paść bramki. Dwa razy piłka zatrzymała się jednak na poprzeczce, a raz z pustej bramki wybił ją obrońca zespołu Nysy.

Bramki: 0:1 Łagiewka (33.), 0:2 P. Mazur (35.).

Nysa: Kijewski - Cielewicz, Wędzonka, Dzwończyk, Kurman - Hebda, K. Mazur (76. M. Matusewicz, 90. Góral), Grygo, J. Matusewicz - Łagiewka, P. Mazur.

Włókniarz Kietrz - Miedź Legnica 1:0 (0:0)

Mecz był spotkaniem wyłącznie o prestiż, gdyż obie drużyny zajmują miejsca w środku tabeli. Nie grozi im spadek, ale również od dawna nie liczą się w walce o awans. W sobotę mimo upału oba zespoły zaprezentowały jednak przyzwoity futbol. Gra była w miarę żywa i nielicznie zebrani kibice mogli zobaczyć kilka ciekawych akcji. - Chcieliśmy ten mecz wygrać, żeby pokazać wyższość nad rywalem, który znajdował się bezpośrednio za nami - mówił kierownik drużyny Włókniarza Dariusz Gnot.

Kietrzanom udało się to, ale decydującą o zwycięstwie bramkę zdobyli dopiero na sześć minut przed końcem meczu. Wówczas to silny strzał z narożnika pola karnego oddał Marcin Kondzielnik i piłka po rękach bramkarza gości wpadła do siatki. W pierwszej połowie przeważali legniczanie. Doskonałej sytuacji nie wykorzystał najlepszy strzelec III ligi Zbigniew Murdza. Piłka po jego strzale w 30. minucie trafiła w słupek.

Bramka: 1:0 Kondzielnik (84.)

Miedź: Łach - Murat, Dymkowski, Połubiński, Kotlarski (36. Iwan), Kupis, Majka, Łacina, Halkowicz (59. Świętek), Murdza, Robak (46. Akacki).

Pozostałe wyniki: Piast Gliwice - Lech Sulma Zielona Góra 3:0 (2:0) Andraszak (27., 35.), Lorens (89), Górnik MK Katowice Odra/Unia Opole 1:3 (0:1) Nikodem (67.) - Rogowski (42.), Lachowski (57.), Kochanowski (62.); Promień Żary - Rozwój Katowice 3:0 (0:0) Tychowski (50), Dudek (65), Kopernicki (75); Polonia Bytom - Carbo Gliwice 4:0 (2:0) Kapinos 3 (15., karny, 22., 77., karny), Okoń (90.) Skalnik Gracze - Grunwald Ruda Śląska 1:2 (0:0) A. Matkowski (57.) - Przybyła (67.), Jurczyk (70.); Pogoń Świebodzin - MKS Myszków 4:1 (1:1) Flejterski (2.), Zieziula (60.), Puchacz (77.), Piosik (89.) - Potok (28.).