Wyniki 5. międzynarodowych zawodów balonowych o puchar firmy Tent

Jerzy Czerniawski z Białegostoku, wielokrotny mistrz Polski, wygrał 5. edycję rozegranych w Białymstoku międzynarodowych zawodów balonowych o puchar firmy Tent
Białystok należy do najprężniej działających ośrodków balonowych w Polsce. Tutaj mieszkają znani także poza granicami naszego kraju piloci, jak Jerzy Czerniawski czy czterokrotna triumfatorka Pucharu Świata kobiet Jolanta Matejczuk. Białostocka czołówka prawie w komplecie wystartowała w zawodach firmy Tent. Ale nie tylko ona, bo do udziału w imprezie zgłosiło się 19 ekip, także zagranicznych. Już po raz drugi wyniki zaliczano do klasyfikacji Pucharu Polski. W tym sezonie w ramach tych rozgrywek odbyły się już dwie imprezy: w Rzgowie koło Łodzi oraz w Krośnie.

- Przed białostockimi zawodami w klasyfikacji pucharu zajmowałem około siódmego miejsca, więc teraz pewnie awansuję - mówi Czerniawski, zwycięzca. - Po nieudanych mistrzostwach Polski, gdzie nie zdobyłem medalu, miałem okazję wziąć rewanż w Białymstoku. Udało się, chociaż nie było łatwo.

W trakcie czterodniowych zawodów balony wzbijały się w powietrze sześciokrotnie. W sumie udało się rozegrać 15 konkurencji. Zmagania baloniarzy okazały się bardzo wyrównane. Przed ostatnim dniem lotów na prowadzeniu był Bazyli Dawidziuk, młody pilot z Białegostoku. Jednak brak doświadczenia spowodował, że ostatecznie zajął dopiero czwarte miejsce. Zwycięstwo nad drugim w zawodach Rymasem Kostiuskeviciusem z Litwy Czerniawski zapewnił sobie dopiero w ostatniej konkurencji.

- Przegrywałem z Litwinem o 100 punktów, ale przy trudnych warunkach atmosferycznych, jako jedyny z całej stawki wypełniłem warunki ostatniej konkurencji - dodaje białostoczanin. - W nagrodę otrzymałem dodatkowe 200 punktów i rzutem na taśmę wygrałem imprezę.

Drugie miejsce zajął Kostiuskevicius, a na trzecim uplasował się aktualny mistrz Polski Witold Filus z Sosnowca.