Florecistki walczą w Gdańsku

Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka i ich koleżanki ponownie wystartują w Gdańsku. Okazją będzie sobotni turniej o Bursztynowy Floret rektora AWFiS
Tegoroczny sezon należy zdecydowanie do Sylwii Gruchały (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), która świetnie radzi sobie w międzynarodowych zawodach. W tym roku już trzykrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata, dwa tygodnie temu w Lipsku nawet wygrała, pokonując m.in. trzy indywidualne mistrzynie olimpijskie: Włoszki Giovannę Trillini (mistrzyni z Barcelony - 1992) i Valentinę Vezzali (mistrzyni z Sydney - 2000) oraz Rumunkę Gabrielę Carlescu Badeę (mistrzyni z Atlanty - 1996). - Moim marzeniem jest złoty medal mistrzostw świata - panna Sylwia (w światowym rankingu zajmuje 6. miejsce) nie kryje swoich tegorocznych aspiracji. Będzie je mogła zrealizować w październiku w Hawanie.

Czołowe polskie florecistki do wczoraj trenowały na zgrupowaniu kadry w Cetniewie. W najbliższą sobotę wystartują w VIII turnieju o Bursztynowy Floret rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Polski Sietom Tour. W imprezie wystąpi również Alicja Kryczało, dwukrotna akademicka mistrzyni USA i aktualna brązowa medalistka indywidualnych Mistrzostw Polski, która na co dzień studiuje za oceanem. Na planszy zabraknie jej młodszej siostry Katarzyny (Sietom), która na zawodach w Lipsku złamała nos. - W zawodach na pewno nie wystartuję - mówi 19-letnia Kasia, tegoroczna maturzystka. - Na razie siedzę w domu i odpoczywam.

Pod znakiem zapytania stoi także występ Magdaleny Mroczkiewicz (Sietom), która miała zapalenie nerwu kulszowego. - Decyzja o jej występie zapadnie w dniu zawodów - mówi Tadeusz Pagiński, trener gdańskich florecistek.

Sobotni turniej będzie ostatni z cyklu Pucharu Polski Sietom Tour 2002/2003. Na razie w klasyfikacji prowadzi Wojtkowiak (Warta Poznań, 170 punktów) przed Gruchałą (163), Kasią Kryczało (139) i Mroczkiewicz (131). Rok temu podczas podobnej imprezy wygrała Wojtkowiak, która w finale pokonała Gruchałę 15:10. Na trzecim miejscu uplasowały się Anna Rybicka (Sietom) i Anna Janas (ZAS AWFiS Warszawa).

Podczas zawodów odbędzie się uroczystość nadania JM Rektorowi AWFiS w Gdańsku prof. dr hab. Wojciechowi Przybylskiemu tytułu Honorowego Kawalera Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego. Ceremonię poprowadzi fechmistrz Tadeusz Pagiński - Hetman Wielki Rycerstwa Polskiego.

Sobotnie zawody odbędą się w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS przy ul. Wiejskiej (wjazd od ul. Grunwaldzkiej) w Gdańsku.Dla Gazety

Tadeusz Pagiński

trener reprezentacji Polski florecistek

Dziewczyny bardzo dobrze walczą. Tak dobrego poziomu wszystkich zawodniczek nie widziałem od bardzo dawna. Czym to spowodowane? Sposobem działania i prowadzenia treningu, cały czas coś robimy, wprowadzamy nowe elementy. Nie powiem jednak co, bo to tajemnica zawodowa.

not. wagPROGRAM ZAWODÓW

11.00 eliminacje grupowe

13.00 eliminacje bezpośrednie

14.20 ćwierćfinały

15.00 półfinały i finał