Shamrock Rovers FC będzie rywalem Odry Wodzisław w I rundzie Pucharu Intertoto

Pierwszy mecz rozegrany zostanie 21 czerwca w Wodzisławiu. Rewanż w Dublinie tydzień później
Termin zgłaszania zespołów przez krajowe federacje piłkarskie do letnich rozgrywek o Puchar Intertoto upływa właśnie dziś. - Polskę będą reprezentowały dwie drużyny: Odra Wodzisław i Polonia Warszawa. Odra w pierwszej rundzie zagra z drużyną klubową z Irlandii, a Polonia z zespołem z Kazachstanu - mówi Michał Kocięba, rzecznik prasowy PZPN.

Z Intertoto do UEFA?

Ustaliliśmy, że w I rundzie rywalem Odry będzie jeden z najbardziej utytułowanych zespołów z Irlandii - Shamrock Rovers FC. Pierwszy mecz zostanie rozegrany 21 czerwca w Wodzisławiu. Rewanż w Dublinie tydzień później.

Działacze, piłkarze i szkoleniowcy obu klubów dowiedzieli się, z kim będą grali od dziennikarza "Gazety". - Czy na pewno jest to Odra? A gdzie to jest? - dopytywał się Tony Ennis, dyrektor Shamrock Rovers FC.

- Zagramy z Irlandczykami? Przyznam, że niewiele wiem o tym klubie, tak jak zresztą o całej ligowej piłce w tym kraju. Co innego ich reprezentacja, która ma na koncie wiele sukcesów. Liga irlandzka, tak jak walijska czy północnoirlandzka, jest amatorska. Sam nigdy nie miałem okazji grać przeciwko drużynom czy reprezentacji z tego kraju - przyznaje Marcin Nowacki, pomocnik Odry i kadry olimpijskiej.

- W meczach z drużyną z Irlandii mamy duże szanse. Dla chłopaków będzie okazja do sprawdzenia się z zagranicznymi rywalami i bardzo dobre przetarcie przed sezonem. W tych rozgrywkach też się można przecież pokazać. Nie jest powiedziane, że nie uda nam się w nich wywalczyć miejsca premiowanego startem w Pucharze UEFA - podkreśla Edward Socha, menedżer Odry.

Do tego jednak daleka droga. Żeby zagrać w Pucharze UEFA, trzeba wyeliminować aż pięciu rywali! W przypadku zwycięstwa w dwumeczu z Shamrock Rovers FC Odra spotka się z drużyną z Czech. W kolejnej rundzie czeka już ekipa z Hiszpanii. W ubiegłym sezonie z Pucharu Intertoto awans do europejskich pucharów wywalczyły: hiszpańska Malaga FC, angielski Fulham FC i niemiecki VfB Stuttgart.

Poradzimy sobie z Odrą!

W irlandzkim klubie też się cieszą, że zagrają z Odrą. Shamrock Rovers FC to od lat czołowy klub irlandzki. Po ośmiu kolejkach tegorocznego sezonu ekipa z Dublina zajmuje trzecie miejsce w rozgrywkach. Drużyna menedżera Liama Buckleya w ośmiu meczach zdobyła 13 punktów (3 zwycięstwa, 4 remisy, 1 porażka). - Mamy mocny zespół. Jej najsilniejszą stroną jest bardzo dobra defensywa z najlepszym bramkarzem ligi Barrym Ryanem na czele. Mocna jest też pomoc z rozgrywającym Jamesem Keddym w środku pola. Mamy też w składzie kilku zawodników reprezentacji Irlandii do lat 19: Paul Caffrey, Mark O'Brian, Dave Mooney - wylicza Tony Ennis, działacz klubu z Dublina.

W ubiegłym sezonie Shamrock Rovers FC także startował w Pucharze Intertoto. W pierwszej rundzie rozgrywek odpadł z Djurgarden Sztokholm - 1:3 i 0:2.

- Teraz na pewno poradzimy sobie z Odrą - zapowiada Ennis. - Sporo wiemy o waszej piłce. Od kilku tygodni wiedzieliśmy, że zagramy z polskim zespołem, więc na bieżąco śledziliśmy, co się dzieje w waszej lidze. Nasz menedżer wybierze się do Polski zobaczyć w akcji Odrę. Czy pamiętam nasze mecze sprzed kilku laty z Górnikiem Zabrze? Tak, tak, ale proszę mi ich nie przypominać. Wysoko przegraliśmy... Mieliśmy wtedy słabiutki zespół. Od tego czasu dużo zmieniło się u nas na lepsze - podkreśla Ennis.