Stańczyk pobił rekord Wojdata

PŁYWANIE, MISTRZOSTWA POLSKI. 23 medale w kategorii seniorów i młodzieżowców zdobyli zawodnicy ze Szczecina. Przemysław Stańczyk na dystansie 400 m st. dowolnym wywalczył miejsce w seniorskiej kadrze na mistrzostwa świata
Zakończone w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim letnie mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców były ważne z dwóch powodów. Zawodnicy walczyli nie tylko o medale, ale także o minima na najważniejsze w tym sezonie imprezy: mistrzostwa świata seniorów i mistrzostwa Europy juniorów oraz o zakwalifikowanie się do kadry na Uniwersjadę i Europejskie Dni Młodzieży.

Do Gorzowa pojechało 16 zawodników ze Szczecina (z SMS-u i MKP).

Na 50-metrowej pływalni Słowianki w Gorzowie swój plan w pełni zrealizował Przemysław Stańczyk (MKP). W sobotę szczecinianin z rewelacyjnym czasem 3:53.15 wygrał na 400 m st. dowolnym, pobijając przy tym należący od 1985 roku do Artura Wojdata rekord Polski. Równocześnie wywalczył na tym dystansie minimum na seniorskie mistrzostwa świata i juniorskie mistrzostwa Europy. Zarówno zawodnik, jak i trener mają teraz poważny dylemat. Obie imprezy w kalendarzu dzielą zaledwie trzy dni.

Program treningowy Stańczyka podporządkowany jest najważniejszym dla niego mistrzostwom Europy juniorów w Glasgow (31 lipca - 3 sierpnia).

Wywalczenie startu w Barcelonie jest dużą niespodzianką i nie wiadomo, na które zawody zdecyduje się pojechać 18-letni pływak.

Do wyjazdu do Hiszpanii mogą się już przygotowywać klubowe koleżanki Stańczyka. Agnieszka Kalska popłynie w Barcelonie na 50 i 200 m st. dowolnym, a Katarzyna Baranowska na 200 i 400 m st. zmiennym. Mateusz Sawrymowicz został powołany do kadry na Europejskie Dni Młodzieży do Paryża.

Wyniki

Złoto. Monika Hanczewska (400 i 800 m st. dowolnym), Przemysław Stańczyk (400 m st. dowolnym), Grzegorz Mróz (200 i 400 m st. dowolnym - młodzieżowcy), Małgorzata Fijałek (400 m st. zmiennym - młodzieżowcy). Srebro. Agnieszka Kalska (200 m st. dowolnym), Mróz (200 i 400 m st. dowolnym - seniorzy), Fijałek (400 m st. zmiennym - seniorzy), Michalina Średnicka (200m st. grzbietowym - młodzieżowcy), Fijałek (200 m st. zmiennym, 200 m st. motylkowym, 100 m st. klasycznym - młodzieżowcy), Stańczyk (1500 m st. dowolnym).

Brąz. Baranowska (400 m st. zmiennym), Sławomir Kuczko (200 m st. klasycznym), Baranowska (200 m st. zmiennym), sztafeta 4x100 st. dowolnym (Kornelia Rutkowska, Fijałek, Baranowska, Kalska), Średnicka (50 i 100 m st. grzbietowym i 200 m st. zmiennym - młodzieżowcy), Kalska (100 m st. dowolnym).