Zakończenie akcji "Narkotykom stop! Wygrywa zdrowie i sport"

SPORT SZKOLNY. W wielkim finale ligowe zespoły Morza i Piasta Szczecin pokonały szkolne drużyny siatkarskie. Wynik nie był jednak ważny, bo liczył się szlachetny cel akcji
Od sześciu miesięcy kilkanaście szkolnych drużyn dziewcząt i chłopców rozgrywało mecze eliminacyjne siatkówki w ramach akcji antynarkotykowej. Pomysłodawcą imprezy, której przyświecało hasło "Narkotykom stop! Wygrywa zdrowie i sport", byli uczniowie z Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Szczecinie.

- Nie sądziłam, że moim uczniom uda się zorganizować tę akcje aż z takim rozmachem - chwaliła młodzież Maria Ewa Gruszczyńska, dyrektor ZSZ nr 2.

W eliminacjach wzięło udział 16 drużyn, które walczyły o to, by 21 maja zmierzyć się w meczu sezonu z ligowymi zespołami Morza i Piasta Szczecin. W finale wystąpiły siatkarki z XIII LO i siatkarze z Zespołu Szkół nr 4. Ich obecność nie była przypadkowa. Skład obu drużyn składa się z juniorskich zawodniczek Piasta i zawodników Morza.

W środowym finale pierwsze na parkiecie pojawiły się panie. W dwóch setach (25:15, 25:12) zwycięstwo odniosły pierwszoligowe siatkarki Piasta, mimo iż przedmeczowa taktyka zakładała, aby dać pograć młodszym przeciwniczkom.

- Zawsze chętnie uczestniczymy w takich akcjach - mówiła po spotkaniu Katarzyna Ostrowska. - Dobrze, że młodzi ludzie chcą uprawiać sport, a nie wystawać w bramie na ulicy.

Mimo porażki siatkarki XIII LO były zadowolone z meczu: - Po raz drugi grałyśmy w tej hali i może faktycznie nerwy w pewnych momentach wzięły u nas górę - dodała Iwona Żurek.

Po paniach na parkiecie pojawili się panowie. Spotkanie ósmej drużyny PLK z ich młodszymi kolegami dostarczyło zebranej na trybunach SDS-u widowni wielu emocji. Prowadzona przez Jerzego Taczałę drużyna Zespołu Szkół nr 4 dzielnie odpierała ataki Morza. Mimo to doświadczenie "seniorów" wzięło górę i Morze wygrało 25:19, 25:13.

Finaliści międzyszkolnych eliminacji odebrali puchary i dyplomy oraz drobne upominki. Samorząd uczniowski, który wymyślił i prowadził całą akcję, zapewnia, że jej druga edycja na pewno odbędzie się za rok. Wówczas uczniowie będą rywalizować w koszykówce.

Poza meczami siatkarskimi w ramach akcji odbył się konkurs plastyczny i literacki oraz konferencja naukowa: "Narkotyki zniewalają ciało i duszę", w której udział wzięli prawnicy, duchowni, przedstawiciele policji i Monaru.