Uliczny Bieg Wilka w Grajewie

Około 1100 osób z Polski, Litwy i Białorusi rywalizowało w 5. Międzynarodowym Biegu Wilka w Grajewie. W biegu głównym Marcin Fehlau z Katowic pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę Białorusina Władimira Duchowicza
- Jeśli od rana widzi się setki młodzieży chętne startu, trudno odmówić organizacji takiej imprezy - powiedział nam Wiesław Jerulank, dziennikarz z Grajewa, jeden z głównych organizatorów. - Niech żałują ci, którzy nie widzieli biegu przedszkolaków. Wprawdzie w tym roku wszystko spadło na moje barki, ale udało się i z tego się cieszę.

Rozegrano 13 biegów w kilku kategoriach wiekowych na dystansach od 150 m (przedszkolacy) do 5000 m (bieg główny). W Grajewie zabrakło tylko Krystyny Szewińskiej, byłej znakomitej zawodniczki, obecnie prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, która zapowiadała swój przyjazd. - Jeszcze dwa dni temu z nią rozmawiałem i obiecywała, że będzie - zapewniał w sobotę Jerulank. Szewińską godnie zastąpił Zenon Licznerski, uczestnik srebrnej sztafety sprinterskiej z igrzysk olimpijskich w Moskwie. Początkowo przymierzał się także do startu w biegu VIP-ów, ale ostatecznie był tylko honorowym starterem.

- Po zakończeniu kariery sportowej nie ruszam się już tak czynnie, jak kiedyś - przyznał Licznerski. - W biegu sprinterskim bez co najmniej półrocznych przygotowań nie wystartowałbym na pewno. Miałem już zresztą dość intratne propozycje, by wystartować na te 100. Korciło mnie, żeby ustanowić rekord weteranów, ale ostatecznie jeszcze się tego nie podjąłem.

Przed biegiem głównym najstarszy uczestnik zawodów 77-letni Jan Niedźwiecki z Warszawy wykonał tradycyjne salto i Licznerski mógł dać sygnał do startu. Wśród mężczyzn z całkiem dobrym rezultatem - 14,44 - najlepszy okazał się zawodnik Ekspresu Katowice Marcin Fehlau. W kilkusekundowych odstępach na mecie za nim zameldowali się dwaj Białorusini, w tym ubiegłoroczny zwycięzca. Mniej zacięta była rywalizacja wśród pań. Bożena Miasojedow z Orientuza Warszawa aż o dwie minuty wyprzedziła na mecie drugą Barbarę Ciszewską z Grajewa.

WYNIKI:

Bieg główny (5000 m) - kobiety: 1. Bożena Miasojedow (Orientuz Warszawa) 25,28; 2. Barbara Ciszewska (Grajewo) 27,33; 3. Małgorzata Trofimiuk (Hajnówka) i Katarzyna Kondratowicz (ZS nr 1 Grajewo) obie 28,36. Mężczyźni: 1. Marcin Fehlau (Expres Katowice) 14,44; 2. Władimir Duchowicz 14,50; 3. Paweł Maszej (obaj Białoruś) 14,53. Niepełnosprawni: 1. Dariusz Strychalski (Łapy); 2. Marek Szczerbiński (Nowy Młyn); 3. Marek Półtorak (Olecko).

Pozostali zwycięzcy - szkoły ponadgimnazjalne (1600 m): Elżbieta Bednarczyk (ZSZ Szczuczyn) i Paweł Markowski (Czarni Olecko). Gimnazja (700 m i 1000 m chłopcy): Gabriela Kułak (Czarni) i Tomasz Szabłowski (PG Troszyn). Szkoły podstawowe klasy IV-VI (700 m): Anna Dauksz (SP Wierzbowo) i Piotr Grzęda (SP Gąski). Klasy I-III (450 m): Klaudia Kulas (LUKS Bartniak Myszyniec) i Grzegorz Pruszkowski (SP Wierzbowo). Przedszkolacy (150 m): Ola Dawidowska (Popowo) i Bartosz Cichocki (SP 4 Grajewo).