Piłkarki ręczne TPR Ruch pierwszy raz w historii spadły z ekstraklasy

Szczypiornistki TPR Chorzów, czyli dawnego Ruchu, przegrały ze Zgodą Bielszowice i po raz pierwszy w historii spadły z ekstraklasy. - Od trzech lat walczyliśmy o utrzymanie. Dwa razy się udało, za trzecim już nie - smucił się Adam Pecold, trener chorzowianek

Ambitnie grające chorzowianki w 6. minucie prowadziły 2:1. Później jednak inicjatywę przejęły piłkarki Zgody. W ciągu 23 minut zdobyły 11 bramek i do przerwy wygrywały 12:7. Po przerwie nastąpił okres świetnej gry chorzowianek i w 46. min doprowadziły one do remisu 16:16. W ostatnich minutach piłkarki z Chorzowa grały jednak bardzo nerwowo. Dobrze w bramce Zgody spisywała się Barbara Radlińska, która m.in. obroniła rzuty karne Bożeny Lokwenc i Ludmiły Tuz. - Ambicja przeszkodziła w myśleniu. Nawet tak doświadczoną zawodniczkę jak Tuz zawiodły nerwy - mówił po meczu Pecold. - Jak się gra bardzo ważny mecz, to nerwy dają o sobie znać - mówiła Jolanta Wąchała, kapitan TPR.

Szczypiornistki Zgody były podwójnie zadowolone ze zwycięstwa.- Przed meczem były plotki, że możemy oddać mecz chorzowiankom, bo to nasze koleżanki. Dopóki jestem kapitanem drużyny nie pozwolę, żeby mecze były ułożone. Chorzowianki są same sobie winne, że ostatni mecz sezonu decydował o ich utrzymaniu w ekstraklasie - mówiła Radlińska. Później okazało się, że TPR-owi do utrzymania w lidze wystarczyłby remis, ponieważ jego główny konkurent Łącznościowiec Szczecin przegrał ze Startem EB Elbląg.

Zgoda Bielszowice - TPR Chorzów 21:19 (12:7)

Zgoda: Radlińska, Krzymińska - Pawlik 3, Bogusz, J. Semeniuk 1, Pastuszyk 4, Echolc 5, Guryliowa 2, Lomania, Winkler, Rogocz 3, Pohrebniak 3, Łakomska; TPR: Hołysz - Tuz 3, Płomińska 2 Łukoszek 1, Krzemińska 5 Lokwenc 3, Nowak 1, Sojka, Sićko, Wąchała 3, Paszek 1.

Pozostałe wyniki. O miejsca 1.-6.: Sośnica Gliwice - Vitaral Jelfa Jelenia Góra 30:33 (14:15), Piotrcovia - Nata AZS AWF Gdańsk 31:26 (19:9), POL-SKONE Lublin - Kolporter Kielce 36:23 (19:12); o miejsca 7-12: Dominet Zagłębie Lubin - Pogoń 1922 Żory 31:16 (16:8), EB Start Elbląg - Łącznościowiec Szczecin 20:18 (7:12).

Mistrzem Polski został POL-SKONE. Miejsca śląskich drużyn: 6. Sośnica, 9. Zgoda, 11. TPR (spadek) i 12. Pogoń (spadek).