Przed meczem ŁKS w Radzionkowie

Jeśli ŁKS nie wygra z Ruchem Radzionków to po raz pierwszy 95 letniej historii klubu może zostać zdegradowany do III ligi
Od chwili zdobycia w 1998 roku tytułu mistrza Polski klub z al. Unii co rok spisuje się gorzej. Bardzo prawdopodobne, że po pięciu latach od tamtego sukcesu drużyna podzieli los byłych mistrzów Polski - Stali Mielec czy Cracovii.

Okazało się, że polityka transferowa szefów ŁKS nie sprawdziła się. Część nowych piłkarzy zawiodła, a niektórym w najważniejszych momentach zabrało ambicji. Przegrane na własnym boisku z GKS Bełchatów i Górnikiem Łęczna oraz remisy ze Stalą Stalowa Wola i Stasiakiem Ceramiką Opoczno sprawiły, ze dzisiejsze spotkanie z Ruchem Radzionków urasta do rangi najważniejszego wydarzenia w niemal 100-letniej historii klubu. Jeśli ŁKS nie wygra, szanse na uratowanie się przed spadkiem bardzo zmaleją.

ŁKS tylko raz wygrał dotychczas z Ruchem Radzionków, ale było to jeszcze w ekstraklasie. W rundzie jesiennej obecnego sezonu lepsi byli radzionkowianie, którzy po golu Łukasza Weseckiego zwyciężyli w Łodzi 1:0.

- Na pewno teoretycznie gospodarze są mocniejszym zespołem. Ale wyjdziemy na boisko z wolą zwycięstwa, bo nastawianie się na remis byłoby samobójstwem - mówi Bogusław Pietrzak, łódzki szkoleniowiec.

Trener ŁKS nie uważa, żeby jego zespół przechodził kryzys. - Na pewno pechowo straciliśmy punkty ze Stasiakiem Ceramiką, ale należy pamiętać, że rywale najczęściej bronili się w dziewiątkę - dodaje Pietrzak.

W Radzionkowie trener nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych Sebastiana Przybyszewskiego, Michała Stolarza oraz Jacka Sorbiana. W ich miejsce Pietrzak powołał do składu: Jakuba Cieciurę, Grzegorza Chorałę i Marcina Wolskiego.

W dotychczasowej historii ŁKS nigdy nie spadł do III ligi. Łodzianie przez 61 sezonów występowali w piłkarskiej ekstraklasie, z której tylko trzy razy byli zdegradowani do drugiej ligi - w 1952 r., w 1968 r. i w 1999 r. Klub z al. Unii ma w dorobku dwa tytuły mistrza Polski (1958 i 1998) oraz Puchar Polski (1957).

Liczby ŁKS

10

tyle goli LKS stracił w meczach z Ruchem Radzionków

7

tyle meczów ŁKS rozegrał z Ruchem

5

tyle poniósł porażek

2

tyle goli strzelił

1

tyle razy zremisował (w II lidze w sezonie 2001/02) i wygrał (w ekstraklasie w sezonie 1999/2000)