Sport.pl

Startuje żużlowa liga szwedzka

Sześciu żużlowców z naszego regionu będzie od dziś ścigać się w Elitserien. Największe szanse na tytuł mistrzowski mają: Tomasz Gollob (Vastervik) i Jacek Krzyżaniak (Kaparna)
- Uważam, że pod względem personalnym zespoły w Szwecji są silniejsze niż w Danii i być może nawet w Anglii. Tory są ciekawsze i bezpieczniejsze niż u nas i na pewno jest mniejsza presja na wynik - mówi Mirosław Kowalik, dla którego będzie to już siódmy sezon za Bałtykiem.

Nic zatem dziwnego, że Elitserien od wielu sezonów cieszy się popularnością wśród naszych zawodników. Tym bardziej, ze starty w szwedzkiej lidze nie wymagają tylu nakładów finansowych ile np. w Anglii. W tym sezonie w Skandynawii będzie startować aż 18 biało-czerwonych.

W Szwecji będzie jeździć po trzech zawodników z pomorskich klubów. Z bydgoszczan, obok Kowalika, kontrakty przedłużyli Tomasz Gollob (z Vastervik) i Jacek Krzyżaniak (z Kaparną Goteborg). Z torunian barw klubowych nie zmienili Piotr Protasiewicz, który nadal będzie zakładał plastron Indianerny Kumla oraz Robert Sawina (drugi sezon będzie jeździł w Smedernie). Po udanych występach w ubiegłym sezonie w barwach spadkowicza Ornarny Mariestad bez problemu nowego pracodawcę znalazł sobie Wiesław Jaguś (VMS Elite - dawniej Vetlanda).

Kto będzie faworytem rozgrywek? Silna będzie zapewne Kaparna. Rok temu przegrała w finale z Rospiggarną Hallstavik, ale zimą zatrudniła lidera mistrzowskiej ekipy Ryana Sullivana. Wiele zależeć będzie od postawy Polaków, których zespół z Goeteborga zatrudnił aż pięciu. O odzyskaniu tytułu marzy Masarna (Rickardsson, Adams, Klingberg), która pozyskała Magnusa Zetterstroema. Może po tytuł sięgnie Vastervik T. Golloba - czwarty zespół w sezonie 2002, wzmocniony przez Bjarne Pedersena. Czwartym pretendentem jest wreszcie Luxo Stars, który zgodnie ze swoją nazwą co roku zatrudnia jedną nową gwiazdę. Tym razem jest to Mikael Max.

jpPolacy w Szwecji

Indianerna: Piotr Protasiewicz, Mirosław Kowalik, Robert Dados; Kaparna: Jacek Krzyżaniak, Jarosław Hampel, Tomasz Gapiński, Rafał Dobrucki, Grzegorz Walasek; Luxo Stars: Sebastian Ułamek; Smederna: Robert Sawina, Krzysztof Kasprzak; Rospiggarna: Krzysztof Słaboń; Valsarna: Rafał Kurmański; Vargarna: Piotr Świst; VMS Elite: Wiesław Jaguś, Krzysztof Kasprzak, Piotr Paluch; Vastervik: Tomasz Gollob;