Kłopoty kadry. Jop i Nalepa za Zielińskiego i Dudka

Obrońca Wisły Mariusz Jop i bramkarz Karpat Lwów Maciej Nalepa zostali powołani do reprezentacji na towarzyski mecz z Belgią w Brukseli (30 kwietnia)
Kontuzje wykluczyły z gry: Emmanuela Olisadebe (wraca do gry w Panathinaikosie po urazie pachwiny, jakiego nabawił się w meczu z San Marino); Jacka Zielińskiego (kontuzja stopy w ligowym meczu z GKS); Jerzego Dudka (pachwina); Macieja Żurawskiego (naderwany mięsień łydki).

- Rozmawiałem z Jurkiem. Trzy dni nie trenuje, potem gra i znowu nie trenuje - mówi "Gazecie" trener Janas. - Po meczu rozmawiałem z naszym doktorem. Pachwina bardzo mnie boli. Zrobiliśmy USG, okazało się, że mam coś naderwane. Nie mogę trenować przez kilka dni, przechodzę rehabilitację - powiedział nam Dudek.

- Ale to nie koniec moich problemów - dodał trener Janas. - Mirek Szymkowiak jest nie w pełni sił. Przyjeżdża jednak na zgrupowanie kadry, chcę, żeby obejrzał go nasz lekarz, wtedy podejmiemy decyzję. Poza tym w sobotę wieczorem zadzwonił Jacek Bąk. Powiedział, że się czymś zatruł i ma 40 stopni gorączki. Ale do Brukseli przyjedzie.

W tej sytuacji Janas powołał w sobotę Jopa i Nalepę, a w piątek wziął do kadry debiutanta Tomasza Jarzębowskiego z Legii. - Jop gra z Głowackim w Wiśle. Przy tylu problemach postawiłem na człowieka, który zna się z Arkiem i gra z nim na co dzień. Nalepy nie widziałem nigdy na oczy, ale chcę mu dać szansę, bo słyszałem, że broni dobrze. W sobotę we Lwowie była delegacja PZPN z prezesem Michałem Listkiewiczem. Oglądali Nalepę i wystawili mu pozytywną opinię.

Mimo że kontuzjowani są napastnicy (Olisadebe, Żurawski), Janas nie powołał nikogo do pierwszej linii. - Mam jeszcze Dawidowskiego, ale chcę sprawdzić Wichniarka i Niedzielana - tłumaczył selekcjoner. - Kuźba ma problemy z kolanami, z tego co wiem, po sezonie będzie miał zabieg.

Zapytany, czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby odwołać to spotkanie, trener Janas odpowiedział: - Nie, przecież się przyzwyczaiłem do sytuacji, że w żadnym meczu nie zagrali wszyscy, których bym chciał. Tym meczem kończę selekcję, mam okazję przejrzeć ostatnich zawodników, których chciałem. Od czerwcowych spotkań z Kazachstanem i Szwecją kadra będzie stabilna i żeby do niej trafić, zawodnik będzie musiał błysnąć bardzo wysoką formą. Będę wymieniał tylko dwóch-trzech graczy.

Reprezentanci z polskiej ligi wylatują do Brukseli w poniedziałek rano. Ci z klubów zagranicznych dołączą do zespołu już w Belgii - około południa mają stawić się w hotelu Sheraton.

Kadra na mecz z Belgią

Bramkarze: Maciej Nalepa (Karpaty Lwów), Mariusz Liberda (Groclin Grodzisk Wlkp.). Obrońcy: Jacek Bąk (RC Lens), Marcin Baszczyński, Arkadiusz Głowacki, Mariusz Jop (wszyscy Wisła Kraków), Tomasz Jarzębowski (Legia Warszawa), Rafał Lasocki (Lech Poznań). Pomocnicy: Jacek Krzynówek (FC Nuernberg), Tomasz Zdebel (Genclerbirligi Ankara), Arkadiusz Radomski (SC Heerenveen), Mirosław Szymkowiak, Kamil Kosowski (obaj Wisła K.), Marcin Zając (Groclin). Napastnicy: Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld), Andrzej Niedzielan (Groclin), Tomasz Dawidowski (Amica Wronki).