Kiedyś tenis był bardziej kolorowy. Magazyn Sport.pl Ekstra

McEnroe wyzywał mnie od "komunistów" i "polskiej kiełbasy". W końcu straciłem nerwy, wziąłem rakietę i wymachując nią, zacząłem go gonić. I tak ścigałem go po tej hali na oczach 10 tys. widzów - opowiada jeden z najlepszych polskich tenisistów w historii Wojciech Fibak
- Houston, ogromna hala, chyba 1980 r. On u szczytu sławy. Przegrałem seta, ale nagle czuję, że dobrze mi się gra i mogę nawiązać walkę. Gdy wygrałem drugiego seta, coś w nim pękło, przy 3:0 dla mnie w trzecim secie zaczął mnie obrażać, wyzywać od "komunistów" i "polskiej kiełbasy". Próbowałem udawać, że to do mnie nie dociera, ale w końcu i ja straciłem nerwy. Wziąłem rakietę i wymachując nią, zacząłem go gonić. I tak ścigałem go po tej hali na oczach 10 tys. widzów. W końcu wróciliśmy do gry, ale oczywiście przegrałem. Udało mu się mnie sprowokować. I to jeszcze ja dostałem upomnienie i punkt karny, bo za długo zmieniałem rakietę w tie-breaku. Tak mnie to rozzłościło, że w szatni rzuciliśmy się na siebie, rozdzielił nas największy wówczas tenisowy siłacz Slobodan Żivojinović, dziś prezes serbskiej federacji.

McEnroe doprowadzał ludzi do szału. Dwa wyjątki to Björn Borg i Connors. Mecze z Connorsem zawsze były na równych prawach, a z Borgiem McEnroe zachowywał się jak aniołek, taki miał dla niego respekt. Grając ze Szwedem, tłumił wszystko w sobie, jeśli już, to złościł się na siebie.

O tenisowych rozrabiakach, ale też intelektualistach i kobieciarzach. O fenomenie Borga i Connorsa. Wojciech Fibak wspomina dawne czasy tenisa. - Kibice na całym świecie mówią, że to był najciekawszy okres w tenisie - podsumowuje.

Więcej czytaj w poniedziałkowym wydaniu "Gazety Wyborczej" albo na Sport.pl Ekstra

W numerze także:

- "Malo szybki Aleksandar Wielki" - rozmowa z Aleksandarem Vukovicem na zakończenie kariery.

- "Między Europą a trzecią ligą" - jak i dlaczego upada Polonia Warszawa.

- "Wyjątkowa porażka Jose Mourinho" - dlaczego Portugalczyk poniósł porażkę w Realu Madryt.

- "Posprzątaj swoje ciało" - chcesz lepiej się poczuć, wolniej się starzeć, to dużo ćwicz mówią naukowcy.