Reprezentacja Polski na MŚ w hokeju na lodzie: Czerkawski przyjedzie

- Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie, że Mariusz Czerkawski przyjedzie, żeby nas wzmocnić, gdyż nie musi grać w play off AHL, gdzie występuje Hamilton Bulldogs - powiedział selekcjoner reprezentacji Wiktor Pysz, który kompletuje kadrę przed rozpoczynającymi się 15 kwietnia w Budapeszcie Mistrzostwami I Dywizji.
Już w najbliższą niedzielę w Oświęcimiu Wiktor i Marian Pyszowie rozpoczną zgrupowanie. Stawią się na nie na razie zawodnicy z kraju. Występujący za granicą dojadą, gdy tylko zakończą swoje rozgrywki. Czerkawski zapowiada swój przyjazd do Polski na kilka dni przed mistrzostwami, więc będzie mógł wziąć udział w ostatnich treningach przed turniejem w Budapeszcie. - Najważniejsze, że 10 kwietnia Mariusz wystąpi w sparingu z Francją w Warszawie - mówi Wiktor Pysz.

Istniało zagrożenie, że Czerkawski będzie musiał brać udział w play off American Hockey League (tam występuje Hamilton Bulldogs, klub filialny, do którego oddano go z Montreal Canadiens). Wczoraj PZHL otrzymał jednak potwierdzenie, że najlepszy polski napastnik będzie z play off zwolniony. - Mariusz mówił mi, że na play off Bulldogs wstawią prawdopodobnie młodych zawodników, żeby się ograli - mówi "Gazecie" Leszek Lejczyk, dyrektor sportowy PZHL. - Jeśli więc Montreal nie awansuje do play off NHL, a ma na to niewielkie szanse, to Mariusz przyjedzie do Polski. Załatwiliśmy już nawet wszystkie formalności z jego menedżerem. Zapewniliśmy go, że pokryjemy wszystkie koszty związane z przyjazdem Mariusza.

Optymistycznie wygląda też skład defensywy kadry Pyszów. Przed rokiem na mistrzostwa grupy A do Szwecji jechaliśmy z przetrzebioną kontuzjami obroną. Teraz w kadrze zagrają: Adam Borzęcki (Syracuse Crunch - AHL), Jacek Zamojski (Dwory/Unia Oświęcim), Piotr Gil i Andrzej Schubert (obaj GKS Katowice).

W porównaniu z mistrzostwami w Szwecji osłabiony będzie jednak atak. Patryk Pysz (Bundesliga 2 - Bremerhaven) ma kłopoty z więzadłami kolana. Za to po kontuzji stopy do pełnej formy wrócił Jacek Płachta (DEL - Hamburg Freezers). Wiktor Pysz liczy na dobra grę występującego w czeskiej ekstraklasie Leszka Laszkiewicza i naturalizowanego Czecha z Podhala Nowy Targ Martina Voznika.

- Naszym celem jest awans do światowej elity. Każdy z nas marzy, by za rok wystąpić na MŚ grupy A w Pradze - mówi Wiktor Pysz. Za głównych konkurentów do wygrania I Dywizji uważa Kazachstan ("nie potrafimy grać z drużynami ze Wschodu") i Węgrów ("jak zwykle gospodarze są groźni, a na dodatek dwa kluby Węgierskie Alba Volan i Dunaffer ograły mistrza Polski Unię w Oświęcimiu").

Kadra dla Polaczka?

Wiktor Pysz zdradził, że w przyszłym roku w polskiej reprezentacji będzie mógł grać rosły obrońca zawodowej ligi niemieckiej DEL Aleksander Polaczek (właśnie podpisał kontrakt z klubem Ingolstadt Panters). Aleksander urodził się w Opolu, ale kiedy miał dwa lata wyjechał z rodzicami do Niemiec i stracił polskie obywatelstwo. Trener skontaktował się z Polaczkiem poprzez syna Patryka, z którym występowali razem w Bremerhaven.

Reprezentacja Polski na MŚ w Budapeszcie:

bramkarze: Tomasz Jaworski (Dwory/Unia Oświęcim), Tomasz Wawrzkiewicz (Stoczniowiec Gdańsk), Krzysztof Zborowski (Wojas/Podhale Nowy Targ), Rafał Radziszewski (Zagłębie Sosnowiec);

obrońcy: Sebastian Gonera, Jacek Zamojski, Jarosław Kłys, Sebastian Łabuz (wszyscy Dwory/Unia), Łukasz Sokół (Stoczniowiec), Andrzej Schubert, Marek Szymański, Piotr Gil (wszyscy GKS Katowice), Bartłomiej Piotrowski (Wojas/Podhale), Adam Borzęcki (Syracuse Crunch, AHL);

napastnicy: Waldemar Klisiak, Adrian Parzyszek (obaj Dwory/Unia), Mariusz Justka, Adam Bagiński, Aleksander Myszka (wszyscy Stoczniowiec), Artur Ślusarczyk, Damian Słaboń, Piotr Sarnik (wszyscy GKS Tychy), Martin Voznik (Wojas/Podhale), Michał Radwański (KTH Krynica), Jarosław Dołęga (TKH Eurostal Toruń), Mariusz Czerkawski (Montreal Canadiens, NHL; Hamilton Bulldogs, AHL), Michał Garbocz (Homradi Anglet, Francja), Leszek Laszkiewicz (HC Havirzov, Czechy), Jacek Płachta (Hamburg Freezers, Niemcy), Zdzisław Zaręba (Landshut EV).