17. kolejka I ligi. Trzy gole Kuźby w Chorzowie

Wisła Kraków bez problemu pokonała Ruch Chorzów 3:0. Bohaterem meczu był Marcin Kuźba, który strzelił trzy gole.
Na początku Wisła bawiła się z piłkarzami Ruchu, którzy długo nie mogli ruszyć się spod własnej bramki. Gospodarze potrzebowali kilkunastu minut, by wyjść z piłką na połowę Wisły, ale kiedy już wyszli, mieli dwie fenomenalne sytuacje do zdobycia gola (m.in. Edward Cecot strzelił z trzech metrów, cztery metry nad bramką). Gdyby było 2:0 dla Ruchu, mecz mógłby być naprawdę zacięty. A tak wszystko wróciło do normy - znów dominowali goście. Spotkanie rozstrzygnęły dwa wspaniałe techniczne uderzenia Marcina Kuźby, który bez dwóch zdań jest teraz (obok Emmanuela Olisadebe) w najwyższej formie z polskich napastników. Wisła zdobyła dwa gole w 40 sekund, a potem znów grała z Ruchem w kotka i myszkę. Kalu Uche i Kamil Kosowski to były tradycyjne koła zamachowe wielkiego faworyta ligi. W środku dobrze grał Mauro Cantoro, wszyscy inni wiślacy co najmniej poprawnie. I cud się nie stał. Tak naprawdę chyba jednak po prostu nie mógł się stać. - Przed spotkaniem ustaliliśmy, że ani Kuźba, ani Żurawski nie dostaną "plastra". Mieliśmy się asekurować w obronie. Szkoda, że bramki wpadły tak szybko. Właściwie jedna za drugą. Dopadła nas jakaś chwilowa dekoncentracja - żałował obrońca Ruchu Bartłomiej Jamróz.

KSZO na zwolnieniu

Bez dziesięciu piłkarzy z podstawowego składu przyjechała drużyna KSZO Ostrowiec na mecz ze Szczakowianką Jaworzno. Goście przegrali 1:3.

W drużynie KSZO zagrali tylko zawodnicy, którzy przyszli do klubu dopiero zimą i Artur Kościuk. Pierwszą jedenastkę uzupełniło pięciu juniorów, którzy dopiero debiutowali w lidze. Podstawowi piłkarze KSZO przedstawili w klubie zwolnienia lekarskie. To ich protest przeciwko niewypłaceniu przez klub zaległych pieniędzy.

W Jaworznie goście dobrze bronili się tylko przez 45 minut. Potem bardziej doświadczeni piłkarze ze Szczakowianki mieli już zdecydowaną przewagę i wygrali 3:1.

Podobnie było w Grodzisku Wlkp. Groclin grał z Pogonią Szczecin, która w zimowej przerwie straciła większość podstawowych zawodników. Gospodarze szybko objęli prowadzenie. Potem jeszcze kilka znakomitych okazji na strzelenie gola. Na 2:0 podwyższył dopiero w 63. minucie Marcin Zając. Goście mieli również okazje, po których mogli zdobyć bramki. Świetnie bronił jednak Mariusz Liberda, który wygrał m.in. pojedynek sam na sam z Kluzkiem - najaktywniejszym zawodnikiem Pogoni w II połowie.

Do sporej niespodzianki doszło w Płocku - skazywana na degradację Polonia, która straciła w przerwie zimowej prawie wszystkich zawodników z podstawowego składu, pokonała Wisłę 1:0. Jedynego gola meczu strzelił Rafał Szwed. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce Nikołaja Branfiłowa. Polonia odniosła pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie. Jesienią Czarne Koszule zdobyły poza własnym stadionem tylko punkt.

Nieco mniejszą niespodzianką była porażka Lecha Poznań z Odrą Wodzisław 2:3.

W ostatnim sobotnim meczu Widzew pokonał GKS Katowice 2:0. Gospodarze przez ponad pół godziny grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Sewryna.

Wyniki:

Garbarnia Szczakowianka Jaworzno - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1 (0:0).

BRAMKI: dla Garbarni - Janusz Wolański (54), Maciej Iwański (56), Mile Kneżevic (85-karny), dla KSZO - Mariusz Malinowski (66-głową).

ŻÓŁTE KARTKI: Marek Kubisz (Garbarnia), Tomasz Dymanowski, Marcin Rogalski, Mariusz Malinowski (KSZO).

SĘDZIOWAŁ Marek Mikołajewski (Ciechanów). Widzów 4000.

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. - Pogoń Szczecin 2:0 (1:0).

BRAMKI: Radosław Sobolewski (9), Marcin Zając (64).

ŻÓŁTA KARTKA: Jarosław Chwastek (Pogoń).

SĘDZIOWAŁ Piotr Kotos (Wrocław). Widzów 4000.

Legia Warszawa - Amica Wronki 4:3 (4:2).

BRAMKI: dla Legii - Stanko Svitlica - dwie (9-karny, 22), Tomasz Jarzębowski (37), Cezary Kucharski (45), dla Amiki - Marek Zieńczuk - dwie (23, 48), Arkadiusz Bąk (30).

ŻÓŁTE KARTKI: Tomasz Jarzębowski, Tomasz Sokołowski (Legia), Dariusz Gęsior, Jarosław Bieniuk, Grzegorz Mielcarski (Amica).

SĘDZIOWAŁ Krzysztof Słupik (Tarnów). Widzów ok. 10 000.

Lech Poznań - Odra Wodzisław 2:3 (2:2).

BRAMKI: dla Lecha - Krzysztof Gajtkowski (27), Krzysztof Piskuła (36-karny), dla Odry - Błażej Jankowski (23), Wojciech Górski (44-karny), Jacek Ziarkowski (64).

ŻÓŁTE KARTKI: Mirko Poledica (Lech), Robert Górski, Marek Bęben, Marcin Nowacki, Aleksander Kwiek, Rafał Jarosz (Odra).

SĘDZIOWAŁ Grzegorz Gilewski (Radom). Widzów 18 000.

Wisła Płock - Polonia Warszawa 0:1 (0:0).

BRAMKA: Rafał Szwed (80).

ŻÓŁTE KARTKI: Marcin Wasilewski, Dariusz Romuzga, Nikołaj Branfiłow (Wisła), Mariusz Mowlik, Łukasz Jarosiewicz, Antoni Łukasiewicz (Polonia).

CZERWONA KARTKA: Nikołaj Branfiłow (Wisła, 73 min za drugą żółtą).

SĘDZIOWAŁ Piotr Święs (Katowice). Widzów ok. 4000.

Widzew Łódź - Dospel Katowice 2:0 (1:0).

BRAMKA: Piotr Włodarczyk - dwie (40, 90).

ŻÓŁTE KARTKI: Maciej Terlecki, Damian Seweryn (Widzew), Jacek Kowalczyk, Marcin Bojarski, Mousa Yahaya (Dospel).

CZERWONA KARTKA: Damian Seweryn (Widzew, 57 min za drugą żółtą).

SĘDZIOWAŁ Mirosław Ryszka (Warszawa). Widzów 7500.

Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 1:1 (1:1).

BRAMKI: dla Zagłębia - Tomasz Prasnal (26-samobójcza); dla Górnika - Rafał Kaczmarczyk (45).

ŻÓŁTA KARTKA: Grzegorz Niciński (Zagłębie).

SĘDZIOWAŁ Zbigniew Marczyk (Piła). Widzów 3500.

Ruch Chorzów - Wisła Kraków 0:3 (0:2).

BRAMKI: Marcin Kuźba - trzy (40, 41, 80-karny).

ŻÓŁTE KARTKI: Jacek Matyja, Sławomir Jarczyk, Bartłomiej Jamróz, Łasza Rechwiaszwili (Ruch), Maciej Stolarczyk (Wisła).

SĘDZIOWAŁ Tomasz Mikulski (Lublin). Widzów 4000.