Liga francuska. 30. kolejka. Porażka Monaco

Pozbycie się uznanych gwiazd to czasem niezły sposób na poprawę wyników. W styczniu zrobił tak trener Girondins Bordeaux. Teraz drużynę stać na zwycięstwo nad liderem z Monaco.

"Żyrondyści" pokonali Monaco tylko 1:0, ale za to na stadionie Louisa II w Monte Carlo. Mieli też szczęście, bo w ostatnich minutach po strzale Juliena Rodrigueza piłka trafiła w poprzeczkę.

Sobotni mecz to tylko jedno z wielu udanych spotkań Bordeaux w tym roku. A w pierwszej części sezonu Bordeaux grało w kratkę. Boleśnie w klubie odczuto zwłaszcza wyeliminowanie z Pucharu Ligi przez drugoligowy FC Metz i z Pucharu UEFA przez Anderlecht Bruksela.

W przerwie zimowej do pracy w klubie wrócił prezes Jean-Louis Triaud i wspólnie z trenerem Elie Baup postanowił dokonać roszad w składzie. Sprzedał bądź wypożyczył trzech wydawało się kluczowych graczy: Christophe Dugarry'ego (do Birmingham City), Jerome Bonissela (do Glasgow Rangers) i Davida Sommeila (do Manchesteru City). Poza wzbogaceniem kasy - za Sommeila klub otrzymał 6 mln euro - trener z prezesem chcieli poprawić atmosferę w drużynie.

Po wygranej w Monaco Bordeaux awansowało na czwartą pozycję i jest na dobrej drodze, by powalczyć o start w Lidze Mistrzów. - Jeśli na koniec sezonu nie zakwalifikujemy się do europejskich pucharów, będzie to dla nas porażka - stwierdził Triaud.

Szans na puchary nie traci Lens. Klub Jacka Bąka zremisował z piątą w tabeli Niceą, a Polak grał cały mecz. Dziennik "L'Equipe" ocenił jego występ na 6. Wyższe noty dostali bramkarz Charles Itandje - 7 i napastnik Antoine Sibierski - 6,5.

Wyniki 30. kolejki:

RENNES - AUXERRE 0:0.

MONACO - BORDEAUX 0:1 (0:0): Darcheville (71.).

BASTIA - STRASBOURG 1:1 (1:0): Battles (15.) - Ismael (78.).

LENS - NICE 0:0.

LYON - AJACCIO 3:1 (2:1): Juninho Pernambucano (9., 38.), Anderson (85.) - Lacombe (33.).

NANTES - LE HAVRE 2:0 (1:0): Pujol (29.), Vahirua (90.).

SEDAN - GUINGAMP 2:0 (0:0): Asuar (79.), Liri (90.).

SOCHAUX - LILLE 2:2 (2:0): Saveljic (24.), Flachez (29.) - Brunel (58.), Manczew (60.).

TROYES - MONTPELLIER 0:2 (0:1): Barbosa (39.), Doumeng (90.).

OLYMPIQUE MARSYLIA - PARIS SAINT GERMAIN 0:3 (0:1): Leroy (28., 83.), Ronaldinho (56.).