W 23. kolejce PLK - zapowiedź i prognozy

O miejsca 1.-6.

Prokom-Trefl Sopot (21-1) - Anwil Włocławek (19-3)

PLK specjalnie zmieniła kalendarz, żeby mecz dwóch najlepszych zespołów ligi można było pokazać w całości i na żywo w telewizji. Brawo, w końcu o to chodzi! Włocławianie mają już z głowy rywalizację w Pucharze Mistrzów, więc mogą spokojnie koncentrować się na rozgrywkach PLK. Czy jednak sama koncentracja wystarczy do zwycięstwa nad wielkim faworytem? Warto zwrócić uwagę na to, że wygrana Prokomu w tym meczu da mu niemal pewne pierwsze miejsce przed play off - w dziewięciu kolejkach trudno będzie Anwilowi odrobić trzy punkty straty.

W dotychczasowych meczach: 80:95 (we Włocławku) i 86:73.

Kto wygra? Prokom.

Old Spice Pruszków (10-12) - Idea-Śląsk Wrocław (14-8)

Mistrzowie Polski stają do ostatnich dziesięciu meczów przed play off z zadaniem powrotu na trzecie miejsce w tabeli - a przynajmniej obronienia czwartego miejsca. Żeby zrealizować którykolwiek z tych celów Idea musi wygrywać takie mecze jak ten w Pruszkowie. Nie powinno być zbyt ciężko, bo kontuzje w dalszym ciągu nie oszczędzają koszykarzy Old Spice. A w zespole z Wrocławia wraca do gry po kontuzji Paweł Wiekiera.

W dotychczasowych meczach: 87:83 (w Pruszkowie) i 68:91.

Kto wygra? Idea.

Polonia-Warbud Warszawa (13-9) - Gipsar-Stal Ostrów (15-7)

Rok temu sytuacja była podobna - Polonia mogła zająć nawet trzecie miejsce przed play off. Wtedy jednak "Czarne Koszule" kombinowały, żeby tylko wpaść na ostrowian, co skończyło się bolesną porażką w ćwierćfinale. W tym sezonie Gipsar już dwa razy wygrywał z Polonią, ale wówczas obecny trener warszawiaków Dariusz Szczubiał był kimś w rodzaju nieformalnego konsultanta dla swojego przyjaciela - trenera Stali Andrzeja Kowalczyka. Jak nikt zna więc taktykę ostrowian i powinien to wykorzystać. Mimo kłopotów z drobnymi urazami w obu zespołach (O'Bannon, Prawica - Elliott, Hester) mecz powinien być równy i ciekawy.

W dotychczasowych meczach: 69:81 (w Warszawie) i 82:93.

Kto wygra? Polonia.

O miejsca 7.-12.

Czarni Słupsk (10-12) - Legia Warszawa (5-17)

Legioniści nastraszyli w ostatniej kolejce osłabiony zespół Polonii, ale w Słupsku są raczej bez szans.

W dotychczasowych meczach: 74:91 (w Warszawie) i 103:69.

Kto wygra? Czarni.

Komfort Stargard (8-14) - Start Lublin (5-17)

Nawet bez solidnych centrów Komfort powinien łatwo wygrać.

W dotychczasowych meczach: 91:71 (w Lublinie) i 87:64.

Kto wygra? Komfort.

Noteć Inowrocław (5-17) - Azoty-Dozorbud Tarnów (7-15)

Inowrocławianie - jak się wydaje - mają najmocniejszy zespół z dolnej szóstki, ale to wcale nie znaczy, że powinni wygrywać wszystkie mecze. Azoty przegrały pięć kolejnych spotkań i potrzebują zwycięstw.

W dotychczasowych meczach: 86:99 (w Tarnowie) i 80:66.

Kto wygra? Noteć.

W nawiasach po nazwie zespołu bilans zwycięstw i porażek. Wszystkie mecze w sobotę o godz. 17, z wyjątkiem meczu w Inowrocławiu (piątek, godz. 18) i Sopocie (sobota, godz. 13.45, transmisja w TVP 3)