MŚ w narciarstwie klasycznym. Srebro Justyny Kowalczyk

:
-
Justyna Kowalczyk w ostatnim starcie na MŚ w Val di Fiemme zdobyła srebrny medal w biegu na 30 km stylem klasycznym. Złoto zdobyła Marit Bjoergen. Norweżka nie dała Polce szans na ostatnich metrach.
Już po dwóch trzecich dystansu było jasne, że niespodzianki nie będzie. Na czele biegły: Kowalczyk, Bjoergen i Johaug, kolejne rywalki traciły do nich ponad 10 sekund. Potem przewaga ta tylko wzrastała.

Kowalczyk starała się rozegrać bieg taktycznie. Długo nie atakowała, widać było po niej zmęczenie. Próbowała zachęcić swoje rywalki do dyktowania tempa, ale te uparcie trzymały się za plecami Polki.

Na całość wszystkie trzy ruszyły dopiero kilkaset metrów przed metą. Pierwsza tempa nie wytrzymała Johaug, która dodatkowo potknęła się i straciła rytm. Na stadion wbiegły Kowalczyk i Bjoergen, ale dysponująca kapitalnym finiszem Norweżka nie dała Polce szans na ostatniej prostej.

Wykorzystała ostatnią szansę

Kowalczyk wykorzystała ostatnią szansę na medal. Wcześniej wywróciła się w finale sprintu stylem klasycznym, w biegu łączonym zajęła piąte miejsce, a ze startu na 10 kilometrów stylem dowolnym się nie zdecydowała.

W sztafecie Kowalczyk zakończyła swoją zmianę na prowadzeniu, ale koleżanki z kadry są znacznie słabsze i Polska zajęła dziewiąte miejsce.

To jej koronny dystans i styl

30 km techniką klasyczną to konkurencja, w której Kowalczyk zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Vancouver. Na tym samym dystansie wywalczyła także złoto MŚ w Libercu oraz brązowe medale igrzysk w Turynie i MŚ w Oslo, ale wszystkie trzy biegi były rozgrywane w słabszym u Polki stylu dowolnym.

Wszystkie najważniejsze medale Kowalczyk

Igrzyska olimpijskie:Turyn 200630 km dowolnymbrąz
Vancouver 201030 km klasycznymzłoto
Vancouver 2010sprint klasycznymsrebro
Vancouver 201015 km łączonymbrąz
Mistrzostwa świata:Liberec 200930 km dowolnymzłoto
Liberec 200915 km łączonymzłoto
Liberec 200910 km klasycznymbrąz
Oslo 201115 km łączonymsrebro
Oslo 201110 km klasycznymsrebro
Oslo 201130 km dowolnymbrąz