Mecze towarzyskie. Klęska Anglii, klęska Francji!

Chiny powstrzymały Brazylię, mając spore szanse na zwycięstwo. Tunezja pokonała Szwecję, naszego rywala w grupie eliminacyjnej do finałów mistrzostw Europ. Największą niespodzianką była jednak klęska Anglii w Londynie na Upton Park. Gospodarze przegrali z Australią 1:3!
Takiego początku roku w wykonaniu reprezentacji Anglii nikt się nie spodziewał! Anglicy już po 17. minutach przegrywali po strzale Tony'ego Popovicia, jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Harry Kewell. Gra Anglików nie kleiła się zwłaszcza w drugiej połowie, gdy Sven Goran Eriksson wymienił całą drużynę i choć gol młodego napastnika Arsenalu Francisa Jeffersa dał na chwilę gospodarzom nadzieję na wyrównanie, to Australia była zespołem lepszym i co ważne, mającym wiele szczęścia. Na sześć minut przed końcem Anglików dobił Brett Emerton, strzelając trzecią bramkę dla byłej angielskiej kolonii. To było pierwsze w historii zwycięstwo Australii nad Anglią.

Oprócz porażki do historii przejdzie Wayne Rooney. Siedemnastolatek z Evertonu jest najmłodszym debiutantem w historii reprezentacji Anglii. Wychodząc na boisko w drugiej połowie środowego meczu miał 17 lat i 111 dni. Poprzednim najmłodszym reprezentantem był James Prinsep, który w meczu ze Szkocją w... 1879 roku był o 142 dni starszy.

Chiny zremisowały z Brazylią 0:0 w Guandong. Senni mistrzowie świata, którzy do Chin podróżowali kilkanaście godzin, mogli przegrać, gdyby tylko napastnikom gospodarzy nie zabrakło zimnej krwi pod bramką Didy. Dla Chińczyków, których po raz pierwszy prowadził Holender Arie Haan, remis z występującą w najsilniejszym składzie Brazylią, z którą przegrali na mundialu 0:4, stał się wielkim sukcesem.

Strzelając dwie bramki Niemcom Raul Gonzalez został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Hiszpanii. Z 31 trafieniami na koncie wyprzedza drugiego w rankingu Fernando Hierro, który skończył już karierę w kadrze, o 2 gole.

Wyniki meczów towarzyskich:

Gruzja - Mołdawia 2:2 (0:0): Chaładze (61.), Aszwetia (80.) - Golban (77.), Dadu (82. karny);

Łotwa - Litwa 2:1 (1:1): Rubins (31.), Michołapow (58.) - Jankauskas (34.),

Cypr - Rosja 0:1 (0:1): Chochłow (43.),

Bułgaria - Węgry 1:0 (1:0): Jankowicz (36.), mecz przerwany z powodu ulewy;

Libia - Kanada 2:4 (1:2): Al-Tayeb (27., 59. karny) - Stalteri (18.), Hutchinson (34.), McKenna (48.), Canizalez (81.);

Tunezja - Szwecja 1:0 (0:0): Braham (48.);

Algeria - Belgia 1:3 (0:2): Belmadi (89.) - E. Mpenza (1., 57.), Sonck (6.);

Malta - Kazachstan 2:2 (1:0): Bogdanovic (15.), Nwoko (61.) - Zumaszkalijew (71.), Tarasow (82.);

Izrael - Armenia 2:0 (1:0): Nimni (19.), Zandberg (61.);

Egipt - Dania 1:4 (1:1): Hasan (21.) - Jensen (31., 68., 70.), Poulsen (59.);

Mali - Gwinea 1:0 (1:0): Doukhane (20.);

Grecja - Norwegia 1:0 (1:0): Kyrgiakos (26.);

Turcja - Ukraina 0:0;

Słowenia - Szwajcaria 1:5 (0:3): Rakovic (78.) - M. Yakin (2.), Haas (29.), Frei (36., 76.), Cabanas (51.);

Holandia - Argentyna 1:0 (0:0): van Bronckhorst (87.);

Walia - Bośnia i Hercegowina 2:2 (1:1): Earnshaw (8.), Hartson (74.) - Baljić (5.), Barbarez (64.);

Włochy - Portugalia 1:0 (0:0): Corradi (62.);

Maroko - Senegal 1:0 (0:0): Saber (64.);

Francja - Czechy 0:2 (0:1): Grygera (7.), Baros (61.);

Szkocja - Irlandia 0:2 (0:2): Kilbane (9.), Morisson (17.);

Irlandia Płn. - Finlandia 0:1 (0:0): Hyypia (49.);

Anglia - Australia 1:3 (0:2): Jeffers (70.) - Popovic (17.), Kewell (42.), Emerton (84.)

Hiszpania - Niemcy 3:1 (1:1): Raul (31., 77. karny), Guti (83.) - Bobic (38.)