Bundesliga 19. kolejka. Gole Juskowiaka i Kłosa

Kolejną bramkę dla Energie Cottbus zdobył Andrzej Juskowiak. W ostatnich dwóch meczach Polak strzelił dwie trzecie wszystkich bramek w tym sezonie. Dla Kaiserslautern trafił też Tomasz Kłos, jednak nie pomogło to jego drużynie, która mimo remisu 2:2 z Schalke spadła na ostatnie miejsce w tabeli. Bayern od siedmiu spotkań nie stracił bramki. Tym razem szczęśliwie zremisował 0:0 z Arminią Bielefeld.
Jesienna wyprawa graczy Energie do Bochum skończyła się druzgocącą porażką 0:5. Ale klub z Cottbus w poprzedniej kolejce w imponującym stylu pokonał na wyjeździe Bayer Leverkusen 3:0 i robi w rundzie wiosennej o niebo lepsze wrażenie niż jesienią. Trener Eduard Geyer wystawił w wyjściowym składzie na mecz z Vfl Bochum tych samych graczy, co na BayArena. Rewanż powiódł się i spotkanie zakończyło się wygraną Energie 2:1. Choć ani wynik, ani gra nie były aż tak imponujące jak w Leverkusen, to jest to już drugie zwycięstwo Cottbus z rzędu. I daje nadzieję na obronę klubu przed spadkiem z Bundesligi.

Już w drugiej minucie meczu prowadzenie dla gospodarzy zdobył strzałem z 18. metrów Rumun Laurentiu Reghecampf. Po raz kolejny swój wkład w zwycięstwo Energie miał Andrzej Juskowiak. Polski napastnik w 76. min zmienił Marco Topica (w poprzedniej kolejce zmienił go w 70. min) i pięć minut później umieścił piłkę w bramce, wykorzystując precyzyjne podanie Czecha Roberta Vagnera z lewego skrzydła. Także Vagner miał asystę przy golu Juskowiaka przed tygodniem w spotkaniu z Bayerem. Tylko przez minutę na boisku występował Andrzej Kobylański, drugi Polak w barwach Cottbus.

Na listę strzelców w 19. kolejce wpisał się Kłos. Polski obrońca rozegrał całe spotkanie. Swojego pierwszego gola w obecnych rozgrywkach uzyskał strzałem głową w 31. min gry, po dośrodkowaniu Czecha Vratislva Lokvenca. W Schalke 90 min grał Tomasz Hajto, Tomasz Wałdoch w ogóle nie wyszedł na boisko.

Powodów do radości nie mieli Polacy z FC Nuernberg. Tomasz Kos (90 min) i Jacek Krzynówek (wszedł w 60. min) musieli po raz drugi w rundzie rewanżowej znieść gorycz porażki. Zespół z Norymbergi uległ na własnym stadionie Hansie Rostock 0:1. Na boiskach w sobotnich meczach Bundesligi nie pojawili się w ogóle Dariusz Żurw z Hannover 96 (zwycięstwo 1:0 nad TSV Monachium) oraz Artur Wichniarek, Maciej Murawski i Daniel Bogusz z Arminii Bielefeld.

Od początku rundy wiosennej świetnie w lidze prezentuje się VfB Stuttgart. Klub odnotował drugą kolejną wygraną. Tym razem Bałakow i spółka ograli Herthę Berlin, która w poprzedniej kolejce pokonała wicelidera Borussię Dortmund. Stuttgart pewnie wygrał 3:1 i awansował na czwartą pozycję w tabeli. Przeciętnie grającego Bartosza Karwana w 76. min zmienił Mladenow.

Lider Bayer Monachium osłabiony brakiem Ballacka (pauzuje za żółte kartki), Scholla i Ze Roberto (chorują na grupę) zremisował bezbramkowo z Arminią Bielefeld. Był to ósmy z rzędu mecz bawarczyków bez porażki i siódmy, w którym nie stracili bramki. Arminia miała więcej okazji do zdobycia gola, jednak jej napastnicy razili nieskutecznością. Najlepszą okazję zmarnował w drugiej połowie Senegalczyk Mamadou Diabang, który trafił piłką z czterech metrów w Olivera Kahna.

W Niemczech wciąż dużo mówi się o fatalnej postawie Bayeru Leverkusen, który przegrywa z klubami z dołów tabeli. Magazyn "Kicker" uruchomi nawet na swojej stronie internetowej ankietę pt.: "Czy Bayer spadnie do drugiej ligi?". Wśród 13 tys. oddanych głosów na razie minimalnie przeważa opinia, że finalista Champions League i wicemistrz kraju jednak się utrzyma (55 proc).

Wyniki 19. kolejki:

VfB Stuttgart - Hertha Berlin 3:1 (1:0): Amanatidis (28.), Hleb (70.), Ganea (90.) - Marcelinho (80.)

Arminia Bielefeld - Bayern Monachium 0:0

TSV 1860 Monachium - Hanover 96 0:1 (0:1): Krupnikovic (26.)

FC Nuernberg - Hansa Rostock 0:1 (0:1): Prica (43.)

Energie Cottbus - VfL Bochum 2:1 (1:0): Reghecampf (2.), Juskowiak (82.) - Gudjohnsson (90.)

Schalke 04 - Kaiserslautern 2:2 (1:1): Agali (6., 69.) - Kłos (31.), Koch (90.)

Borussia Moenchengladbach - VfL Wolfsburg przełożony z powodu fatalnych warunków atmosferycznych

Borussia Dortmund - Bayer Leverkusen 2:0 (2:0): Ewerthon (3.), Jan Koller (26.).

Hamburg SV - Werder Brema 1:0 (0:0): Barbarez (56.)