Kuś bliżej Widzewa

Marcin Kuś potwierdza, że otrzymał propozycję transferu do Widzewa Łódź. Być może we wtorek reprezentant Polski pojawi się już na treningu łódzkiego klubu. Dziś Polonia wyjeżdża na zgrupowanie do Jawora nad Soliną. Nie jadą na nie odsunięci do rezerw Łukasz Adamski, Jacek Dąbrowski, Andrzej Krzyształowicz, Mariusz Malinowski i Stanley Udenkwor
- Tak, to prawda, prezes Romanowski poinformował mnie, że istnieje możliwość mojego transferu do Widzewa Łódź. Jest tylko jeden problem - do dziś nie kontaktowali się ze mną działacze Widzewa - mówi Kuś.

Oficjalnie na temat sprowadzenia 21-letniego obrońcy do Widzewa mówi również współwłaściciel tego klubu Andrzej Grajewski: - Formalnie sprawa między Widzewem i Polonią jest już załatwiona. Myślę, że we wtorek Kuś powinien zjawić się na treningu w Łodzi.

Kuś mówi o powodach chęci zmiany klubu, podawanych już zresztą wcześniej przez innych zawodników: - Z tej starej Polonii zostałbym już chyba tylko ja sam i Kaczorowski. Mimo że Polonia jest jeszcze wyżej w tabeli, to dziś Widzew ma mocniejszy skład.

Ewentualna suma transferu dwukrotnego reprezentanta Polski nie została ujawniona. Byłby to jednak pierwszy tej zimy transfer gotówkowy Polonii. Pozostałe odbywały się za porozumieniem stron, czyli piłkarze rezygnowali z wypłaty zaległych wynagrodzeń, a klub przekazywał im karty zawodnicze. Ponadto z chwilą, kiedy Kuś odejdzie do Widzewa, do Polonii wróci z tego klubu Tomasz Ciesielski.

Zawiedziony możliwością odejścia swojego wychowanka jest trener "Czarnych Koszul" Krzysztof Chrobak. - Tłumaczyłem Marcinowi, że powinien odejść do dobrego klubu jak Amica, Groclin, Legia czy Wisła, gdzie sportowo by się rozwijał. W przypadku propozycji z innych klubów radziłem mu, żeby został jeszcze pół roku w Polonii. Ale to dorosły człowiek i sam podejmuje decyzje. Z tego, co wiem, jeszcze się namyśla nad transferem. Sprawa formalnie nie została jeszcze załatwiona i Marcin znajduje się na liście zawodników, którzy mają wyjechać na obóz.

Polonia wyjeżdża na niego dziś rano. W Bieszczadach będzie trenowało tylko sześciu zawodników, którzy grali w poprzedniej rundzie w barwach stołecznego klubu. Reszta albo odeszła z klubu, albo została odsunięta do rezerw. Drugie rozwiązanie dotyczy: Łukasza Adamskiego, Jacka Dąbrowskiego, Andrzeja Krzyształowicza, Mariusza Malinowskiego i Stanleya Udenkwora.

Malinowski i Udenkwor znajdą się w drugiej drużynie z powodu słabej formy. - Mieli też słabe wyniki wydolnościowe - mówi Chrobak. Adamski, Dąbrowski i Krzyształowicz nie przystali na warunki Romanowskiego tyczące się wypłaty zaległych wynagrodzeń. - Aby doszło do ugody, muszą się zgadzać obie strony. Ja nie mogłem porozumieć się z prezesem, bo mi się to nie opłacało [Krzyształowicz otrzymał ofertę, że zrzeknie się należności, a w zamian dostanie kartę zawodniczą - red.]. W nagrodę odesłany zostałem więc do rezerw. Teraz czekam na to, co zrobi PZPN, który może rozwiązać nam kontrakty. Jeżeli przegramy sprawę w PZPN, czeka nas rozprawa przed sądem cywilnym - tłumaczy Krzyształowicz. - Czy dobrze zrobiłem? Jeśli wygram swoją sprawę w PZPN, to uznam, że postąpiłem słusznie. Jeśli nie i zostanę w drugiej drużynie, stracę na tym sportowo. Myślę jednak, że na razie jest to taka gra w szachy między nami i prezesem.

W miniony weekend jako jedyny z Romanowskim porozumiał się Igor Gołaszewski. - Jeszcze nie w 100 proc., ale już prawie. Czekam tylko na podpis. Jadę na obóz, a w Warszawie moja żona ma w PZPN podpisać ugodę z prezesem klubu - mówi Gołaszewski.

W Jaworze trenować będzie z drużyną dziesięciu nowych zawodników z innych klubów. W ostatniej chwili do Polonii dołączył Radosław Matusiak z Garbarni Jaworzno. Być może w trakcie obozu dołączy do zespołu nowy bramkarz i zapowiadany wcześniej piłkarz z Jugosławii. Zmiany nastąpiły też w kadrze trenerskiej. Nowym szkoleniowcem bramkarzy został były zawodnik Legii Jacek Kazimierski.

Jadą na obóz Polonii

Bramkarze: Robert Gubiec, Sebastian Knap.

Obrońcy: Antoni Łukasiewicz, Wojciech Szymanek, Rafał Szwed (ze Stomilu Olsztyn), Mariusz Mowlik (Lech Poznań), Marcin Drzymont (Zagłębie Sosnowiec), Marcin Kuś albo Tomasz Ciesielski, Wojciech Musuła (Polonia II), Radosław Matusiak (Garbarnia Jaworzno).

Pomocnicy: Paweł Kaczorowski, Igor Gołaszewski, Sebastian Kęska, Paweł Jarosiewicz (Gwardia Koszalin), Artur Kapela (Wisła Płock), James Oamen (Gwardia Warszawa).

Napastnicy: Piotr Zagórski (Lechia Gdańsk), Gallardo (Gwardia Warszawa), Nerjus Vasilauskas (Wisła Płock), Patryk Aleksandrowicz, Paweł Buśkiewicz (obaj Polonia II).